Zwracamy uwagę na istnienie potencjalnych oszustw internetowych związanych z obecną sytuacją powodzową. Należą do nich nieprawdziwe wiadomości podszywające się pod komunikaty od RCB, przejmowanie kont na platformach społecznościowych oraz nieautentyczne zbiórki pieniędzy. Poniżej znajdą Państwo rekomendacje opracowane przez Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości mające na celu pomóc uniknąć takich niebezpieczeństw.
Bardzo ważne jest, aby być czujnym na fałszywe wiadomości SMS, które oszuści wysyłają, podszywając się pod Alert RCB. Wiadomości tego typu zawierają linki, w które absolutnie nie powinniśmy klikać. Warto przypomnieć, że autentyczne Alerty RCB nigdy nie zawierają linków.
Jeżeli chcesz sprawdzić autentyczność otrzymanego Alertu RCB, możesz to zrobić za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa lub profilu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na platformach społecznościowych. Jeżeli otrzymasz wiadomość, która wygląda jak Alert RCB, ale zawiera link lub budzi Twoje wątpliwości, nie klikaj w odnośnik i nie odpowiadaj na nią.
W obliczu doniesień o fałszywych zbiórkach mających na celu pomoc powodzianom, służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Niestety, oszuści coraz chętniej wykorzystują tragiczne okoliczności, aby pod pretekstem działań charytatywnych wyłudzać środki finansowe.
Aby uniknąć takich sytuacji, zaleca się:
- wspieranie jedynie oficjalnych zbiórek przeprowadzanych przez renomowane i godne zaufania organizacje,
- dokładną weryfikację stron internetowych oraz profili na portalach społecznościowych, które publikują apele o pomoc (upewnij się, że organizatorzy udostępniają dane kontaktowe np. telefon, email),
- ostrożność przy odbieraniu podejrzanych wiadomości e-mail, SMS-ów czy komunikatów na platformach społecznościowych.
Pamiętajmy, że wartość pomocy jest nieoceniona, ale musimy upewnić się, że trafia ona do tych, którzy jej naprawdę potrzebują, a nie do oszustów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do wiarygodności zbiórki zawsze możemy skontaktować się bezpośrednio z jej organizatorami.
Oszuści, wykorzystując tragiczną sytuację powodzową, próbują także przejąć konta na portalach społecznościowych. W tym celu tworzą posty z sensacyjnymi nagłówkami i zdjęciami np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Posty te zawierają linki, które prowadzą do stron logowania, na których należy podać swoje dane. Ujawnienie tych informacji na fałszywej stronie może skutkować przejęciem konta przez oszustów.
Warto pamiętać, że jeśli już jesteś zalogowany na swoim koncie na portalu społecznościowym, nie ma potrzeby ponownego logowania! Nie podawaj tam swojego loginu i hasła. W sytuacji pojawienia się podejrzanej strony najlepiej ją natychmiast zamknąć.