Reaktywacja terenów po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz: od gospodarki przemysłowej do rozwijającej się przestrzeni miejskiej

Położone na obszarze dawnej kopalni Kazimierz-Juliusz tereny mają szansę na powrót do pełni życia. Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zdecydowała się na podpisanie listu intencyjnego z miastem, co jest kluczowym krokiem w celu pobudzenia gospodarczej aktywności regionu oraz jego transformacji. Inicjatywa ta ma swoje korzenie w istotnym dla województwa śląskiego projekcie „Kazimierz OdNowa”.

Sosnowiec ma szansę uzyskać prawie 40 hektarów terenu, składającego się z 338 działek, jako darowiznę od SRK. Celem jest przeprowadzenie procesu transformacji w dzielnicach Kazimierz i Porąbka, jak też zagospodarowanie terenów pogórniczych poprzez nadanie im nowych funkcji i przeznaczenia.

Jarosław Wieszołek, prezes SRK, podkreśla determinację spółki do efektywnego zarządzania, rekultywacji i rewitalizacji terenów po kopalniach. Wskazuje, że to jest kolejny krok w tym kierunku, a przyszłe sukcesy zależą od współpracy pomiędzy SRK i Gminą Sosnowiec. Ich celem jest jak najbardziej efektywne zarządzanie majątkiem Skarbu Państwa, pozwalając na rozwój gmin pogórniczych.

Zgodnie z planem miasta, zagospodarowanie tych terenów będzie nawiązywać do projektu „Kazimierz OdNowa”, realizowanego na terenach po KWK Kazimierz-Juliusz oraz finansowanego z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W 2020 roku, SRK przekazała miastu prawie 3 hektary wraz z zabytkowymi zabudowaniami budynku maszyny wyciągowej i nadszybia oraz charakterystyczną wieżą szybową Kazimierz-I.

Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, wyjaśnia, że plany miasta obejmują uruchomienie żłobka i przedszkola w budynku dawnej cechowni, stworzenie przestrzeni dla muzeum, gastronomii oraz startupów. Prezydent podkreśla również plany budowy nowego osiedla mieszkaniowego, które będzie samowystarczalne energetycznie.

Społka Restrukturyzacji Kopalń jest również zaangażowana w dalsze prace nad zagospodarowaniem prawie 20 hektarów po byłej KWK Kazimierz-Juliusz. Planuje ona sprzedaż komercyjną blisko 10-hektarowego terenu, a pozostała część mogłaby zostać wykorzystana przez gminę do różnych celów, takich jak budowa ścieżki rowerowej czy regulacja statusu prawnej nieruchomości zajętych pod drogę dojazdową do cmentarza.

KWK Kazimierz-Juliusz, która była aktywna od 1938 roku, była najdłużej działającą kopalnią w Zagłębiu Dąbrowskim. W 2014 roku podjęto decyzję o zamknięciu kopalni, a 29 maja 2015 roku wydobyto ostatnią tonę węgla. Proces likwidacji zakończył się w 2020 roku.