Ginekologia Onkologiczna w Centrum Uwagi: Sosnowiecki Szpital Miejski Organizuje Dzień Profilaktyki

Dnia 8 kwietnia, w godzinach od południa do piątej po południu, Sosnowiecki Szpital Miejski zlokalizowany przy ulicy Zegadłowicza 3 stanie się miejscem akcji mającej na celu promowanie zdrowia kobiet w aspekcie ginekologii onkologicznej. Tego dnia mieszkańcy Sosnowca będą mogli skorzystać z wielu atrakcji edukacyjnych i profilaktycznych. Wszystko to, ponieważ co roku około 6 tysięcy Polek traci życie z powodu nowotworów ginekologicznych, a największym zagrożeniem jest rak jajnika, powodujący rocznie śmierć 2,5 tysiąca kobiet.

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zaprasza wszystkie zainteresowane panie do udziału w akcji. Przy wejściu do szpitala czekać będzie tzw. cytobus, gdzie możliwe będzie wykonanie bezpłatnego badania cytologicznego. Program dnia obejmuje również wykłady edukacyjne na temat problemów zdrowotnych kobiet z perspektywy ginekologa oraz porady i wsparcie udzielane przez sosnowieckie Amazonki, które przekażą instrukcje dotyczące samodzielnego badania piersi. Dodatkowo, w ramach edukacji zdrowotnej, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sosnowcu przeprowadzi blok poświęcony profilaktyce raka szyjki macicy.

Celem II Sosnowieckiego Dnia Profilaktyki Ginekologii Onkologicznej jest przede wszystkim zbadanie kobiet pod kątem potencjalnych zmian nowotworowych szyjki macicy oraz propagowanie wiedzy na temat badań profilaktycznych. Innym istotnym aspektem tej inicjatywy jest jej wymiar edukacyjny, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów ginekologicznych, ich symptomów i objawów, które mogą wskazywać na nieprawidłowości chorobowe. W ramach akcji, panie będą również zachęcane do regularnej samokontroli piersi.

Wszystkim kobietom, które planują skorzystać z bezpłatnego badania cytologicznego przypominamy o odpowiednim przygotowaniu. Badanie powinno być wykonane nie wcześniej niż 4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed jej rozpoczęciem. Ostatnie 4 dni przed badaniem powinny być wolne od stosowania leków dopochwowych, kremów i nawilżaczy czy irygacji pochwy. Na 24 godziny przed badaniem należy zrezygnować z długich kąpieli oraz stosowania mydeł o silnie zasadowym odczynie. Kobiety, które ostatnio były na badaniu ginekologicznym, kolposkopii czy dopochwowym USG, powinny zgłosić się na badanie cytologiczne co najmniej 1 dzień później. Wskazane jest również unikanie współżycia płciowego na dzień przed badaniem.