"Anatomia Malucha" – fascynująca podróż przez historię motoryzacji epoki PRL

Przygotujcie się na niezwykłą podróż w przeszłość, która przeniesie Was do czasów Polski Ludowej i jej unikalnej motoryzacji. Wspaniałą okazją do tego będzie wystawa „Anatomia Malucha”, która odbędzie się w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Od 1 czerwca do 25 sierpnia będziemy mogli zanurzyć się w dzieje polskiego przemysłu samochodowego.

Ekspozycja nie tylko przybliży historię produkcji samochodów osobowych w Polsce, ale także opowie o marzeniu wielu Polaków z tamtych czasów – posiadaniu własnego samochodu. Będzie to okazja do zobaczenia unikalnych eksponatów, które na pewno ucieszą każdego entuzjastę motoryzacji. Na zwiedzających czeka kilkaset miniatur samochodów z tamtej epoki, autentyczne pamiątki z fabryk samochodów w Bielsku-Białej, Tychach i Sosnowcu oraz rzadkie eksponaty udostępnione przez prywatnych kolekcjonerów.

Ciekawym elementem wystawy będzie sekcja, pozwalająca „rzucić okiem” na wnętrze popularnego Malucha, pokazująca przekroje silnika i skrzyni biegów. Dzięki temu zwiedzający będą mogli zrozumieć, jak funkcjonowało to „cudo techniki”. Na dodatek, będzie można zrobić sobie zdjęcie w unikalnym buggy, stworzonym przez uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego w Sosnowcu.

Historia motoryzacji okresu PRL zostanie przedstawiona za pomocą niepowtarzalnych zdjęć i plakatów wypożyczonych m.in. z Biblioteki Śląskiej, Muzeum Śląskiego, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej, Muzeum Miejskiego w Tychach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Muzeum Historii Katowic. Ponadto, na wystawie zaprezentowane zostaną filmy udostępnione przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Telewizję Polską oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Zapraszamy na tę wyjątkową ekspozycję, która przeniesie nas do czasów, gdy polskimi drogami królowały maluchy i każda podróż rodzinna była pełna emocji i niespodzianek. Czy uda nam się poczuć zapach musztardy z kanapek pakowanych na drogę przez nasze mamy?