atrakcje-sosnowca

Co warto zwiedzić w Sosnowcu

Sosnowiec należy do grupy najważniejszych miast Górnego Śląska i znajduje się w jego wschodniej części. Miasto jest ośrodkiem przemysłowym z czterema kopalniami i kilkoma fabrykami; jednak od niedawna stara się także rozwijać handel i usługi. Sosnowiec jest najczęściej odwiedzany w celach biznesowych, ponieważ przyciąga do siebie dobrą lokalizacją w pobliżu Katowic, Mysłowic, Dąbrowy Górniczej i innych miast Śląskiego Okręgu Przemysłowego. Ponadto, znajduje się dość blisko międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach.

Turystyka w Sosnowcu

W Sosnowcu jest w większości ośrodkiem gospodarczym i świetnie się rozwija dzięki Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Miasto zamieszkuje prawie 220 000 osób. Aczkolwiek, jeśli spodziewamy się zobaczyć tylko szare bloki i fabryczne kominy, to pewnie miło się rozczarujemy. A to dlatego, że w starannie odrestaurowanym śródmieściu Sosnowca znajdują się bardzo ciekawe zabytki historyczne, takie jak Zamek Sielecki zajmowany przez Centrum Sztuki Sosnowiec, Pałac Schöna i Pałac Dietla, czy Cerkiew Świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii.

Wśród kilku terenów zielonych Sosnowca najbardziej godny polecenia jest Park im. Leona Kruczkowskiego z Egzotarium, które prezentuje obfitą różnorodność flory i fauny z całego świata. Istnieje tu około 80 gatunków roślin, a także różne zwierzęta jak ryby, gady i ssaki.

W latach 1920-1930 Sosnowiec był domem Jana Kiepury, tenora o międzynarodowej sławie. Ponadto, niegdyś miasto było też licznie zamieszkane przez Żydów. Do najsłynniejszych z nich należy Władysław Szpilman, kompozytor i muzyk przedstawiony w „Pianiście” Romana Polańskiego.

Z tego względu Sosnowiec to świetne miejsce na zwiedzanie ciekawych atrakcji.

Geografia Sosnowca

Sosnowiec położony jest na Wyżynie Śląskiej, w dorzeczu Czarnej Przemszy i u jej zbiegu z Brynicą. Często kojarzony z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym, w rzeczywistości należy do Zagłębia Dąbrowskiego, a nie do Śląska. I jego historia również się różni od Śląska.

Na terenie miasta znajdują się trzy duże jeziora – Balatończyk, Leśna i Stawiki, a także kilka mniejszych.

Sosnowiec to przemysłowe miasto powiatowe w Zagłębiu Dąbrowskim, w południowej Polsce, które jest również częścią związku komunalnego o nazwie Metropolia Śląska. Miasto należy zarówno do aglomeracji katowickiej, która liczy około 2,7 mln osób, jak i aglomeracji wielkośląskiej, liczącej około 5,3 mln osób. Populacja Sosnowca wynosi ponad 200 tysięcy mieszkańców.

Zaraz Wam wyjaśnimy, dlaczego Sosnowiec jest znakomitym miejscem odwiedzin, w którym bardzo ciężko się nudzić.

Najciekawsze rozrywki w Sosnowcu

Dla wszystkich, którzy celują w dobrą zabawę i mnóstwo ekscytującej rozrywki, Sosnowiec ma w zanadrzu kilka znakomitych propozycji. Z racji tego jest to bardzo dobre miejsce na odwiedziny z całą rodziną, w gronie przyjaciół albo z drugą połówką. Spójrzmy, jakie rozrywki w Sosnowcu zasługują na szczególną uwagę.

Autodrom – tor kartingowy w Sosnowcu

Jeżeli jesteśmy wielkim fanem wyścigów i samochodów, nie ma absolutnie szans, żebyśmy mogli to przegapić. Autodrom już od samego wejścia na teren obiektu tryska profesjonalizmem. Kompetentna obsługa i doskonałe wprowadzenie teoretyczne, plus pomocne wskazówki, sprawiają, że możemy bezgranicznie zagłębić się w świecie wyścigów.

Autodrom oferuje trzy rodzaje nawierzchni o różnej przyczepności, co czyni go jedną z najlepszych atrakcji w Sosnowcu. Gokarty mają stosunkową dużą moc (13 KM), dzięki czemu można pięknie wchodzić w zakręty i ćwiczyć gokartowe drifty.

Aczkolwiek, to nie koniec wspaniałych atrakcji, jakie oferuje ten sosnowiecki obiekt. Jeżeli uzyskamy bardzo dobry czas, wówczas możemy przesiąść się na gokarta o mocy 20 KM. Jak widać, Sosnowiec oferuje fantastyczne rozrywki zarówno dla starszych, jak i młodszych odwiedzających to przyjazne miasto.

Escape Room BE FREE 45 – Kraina Zagadek w Sosnowcu

A teraz coś dla wszystkich, którzy pragną wydostać się z zamkniętego pomieszczenia, rozwiązując zakręcone zagadki i łamigłówki. W tym obiekcie cała zabawa polega na znalezieniu klucza i wydostaniu się z zamkniętego pomieszczenia w określonym czasie. A to dlatego, że po wejściu do środka drzwi się za nami zatrzaskują i musimy dojść do tego, jak się z niego wydostać.

Ażeby znaleźć klucz, będziemy musieli rozwiązać ukryte zagadki i rozkodować szyfry, które krok po kroku będą prowadzić nas ku wolności. Każdy pokój w Escape Room BE FREE 45 w Sosnowcu został zaprojektowany zgodnie z indywidualną tematyką. Jeżeli więc mamy ochotę na jedną z najlepszych atrakcji Sosnowca, escape room będzie dla nas niezapomnianym przeżyciem.

Podczas wyboru pomieszczeń możemy zdecydować się na Straszny Cmentarz albo Świat Zagadki.

Straszny Cmentarz usatysfakcjonuje wszystkie osoby, które lubią odczuwać dreszczyk emocji i czerpać przyjemność ze strachu. Wystrój pomieszczenia i jego rekwizyty z miejsca przeniosą nas w mroczny świat przerażających nieboszczyków. Dlatego z reguły przychodzą tutaj osoby, które ukończyły 11 lat. W przypadku młodszych grup otrzymują one do zabawy latarki i większą liczbę wskazówek.

Świat Zagadki to coś zupełnie innego niż powyższa propozycja cmentarna. Jeżeli mamy zamiar wydostać się z tego pokoju, będziemy musieli rozwiązać ogromne krzyżówki interaktywne, dzięki którym będziemy mogli w końcu znaleźć klucz do wyjścia. Tutaj mogą brać udział w zabawie wszystkie osoby, które ukończyły 8 rok życia.

Warto dodać, że oba pokoje dysponują różnymi poziomami trudności, więc możemy wybrać ten, który jest dla nas najbardziej odpowiedni. Jest to definitywnie jedna z najciekawszych atrakcji Sosnowca.

Najlepsza atrakcja naturalna w Sosnowcu

Kto powiedział, że tak przemysłowe miasto, jak Sosnowiec, nie może zaoferować niczego z koszyka Matki Natury? Sosnowiecka atrakcja naturalna jest nie tylko znakomitą lokacją na popołudniowe spacery, ale też niezwykle nietypową, biorąc pod uwagę położenie miasta. Zerknijcie poniżej, aby dowiedzieć się, czym jest to tajemnicze miejsce.

Pustynia Błędowska w Sosnowcu

Pustynia Błędowska w Sosnowcu to bardzo ciekawa i niesamowita pustynia położona w pobliżu szlaku Orlego Gniazda. Znajduje się między Częstochową a Krakowem.

Jest to fantastyczna ciekawostka naturalna, która znajduje się na obszarze, gdzie raczej nie można się jej spodziewać. Jest to naprawdę bardzo dziwne miejsce wyglądające niczym ogromna piaskownica. I trzeba przyznać, że robi piorunujące wrażenie!

Można śmiało powiedzieć, że nie tylko jest to jedna z najciekawszych atrakcji w Sosnowcu, ale także największa pustynia w Europie Środkowej.

Najlepsze miejsca na relaks w okolicach Sosnowca

Oprócz Sosnowca, wiele atrakcji można też znaleźć w jego okolicach. Jest tutaj sporo dużych miast i każde oferuje coś, co na długo pozostanie w pamięci każdego turysty. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądają najlepsze rozrywki w okolicach Sosnowca, rzućcie okiem na poniższe pozycje.

Park Śląski w Chorzowie

Ten przepiękny zieleniec znajduje się blisko Sosnowca i jest jednym z największych parków miejskich w Europie. Został utworzony przez miejscowego polityka Jerzego Ziętka i zajmuje tereny Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Dostępne są tutaj liczne atrakcje, takie jak ogród zoologiczny, wesołe miasteczko, stadiony i planetarium. A do tego odbywają się także regularne imprezy.

Park Śląski, zwany też Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, to jedno z najbardziej rozrywkowych miejsc w okolicy Sosnowca. Jest to idealne miejsce na romantyczne spacery, zabawy z całą rodziną i naładowanie baterii przed kolejnym zderzeniem z szarą rzeczywistością.

Termy Rzymskie w Czeladzi

A oto kolejna atrakcja blisko Sosnowca, obok której nie można przejść obojętnie. Termy Rzymskie w Czeladzi są świątynią zdrowia i energii, oferując wyjątkowe i magiczne miejsce do błogiego wypoczynku. Obiekt skupia w sobie kompleks saun, łaźni i basenów zrekonstruowanych na podstawie rycin antycznych Łaźni Pompejów. Jest to znakomite miejsce w Sosnowcu do spędzenia romantycznego czasu we dwoje.

Termy Rzymskie dumne są z tego, że oferują odwiedzającym niemal nieograniczone możliwości i opcje. Są tutaj trzy baseny, Świątynia Słońca, Świątynia Wody, a także 12 saun i łaźni, które skutecznie sprawią, że zapomnimy o całym bożym świecie. Można się tutaj zdecydować m.in. na kąpiel błotną, saunę kwiatową, saunę ziołową i saunę fińską. A do tego dostępne jest także Centrum Wellness & Spa z zabiegami relaksacyjnymi i masażami. Po prostu wymarzone miejsce na odpoczynek w okolicach Sosnowca.

Popularne muzea w okolicach Sosnowca i inne atrakcje

Wokół Sosnowca nie brakuje także bardzo interesujących muzeów, z których każde oferuje oryginalny zestaw eksponatów i indywidualną tematykę. Z tego względu, jeśli cenimy sobie ciekawostki i fakty na temat historii regionu, powinniśmy odwiedzić najlepsze muzea w okolicach Sosnowca i inne atrakcje.

Zamek w Będzinie z Muzeum Zagłębia w Będzinie

Jeśli uwielbiamy wycieczki po zamkach, powinniśmy na chwilę wyjechać z Sosnowca i zajrzeć do pobliskiego Będzina. A jeżeli przyjedziemy tam tylko dla zamku, możemy spokojnie obejrzeć go z zewnątrz i nie płacić za wstęp. A to dlatego, że w kwestii samego zamku, w środku nie ma on niczego wielkiego do zaoferowania.

Jednakże, jeśli jesteśmy miłośnikami militariów, warto wydać kilkanaście złotych na bilet i napawać swoje oczy wspaniałą kolekcją broni palnej z różnych epok. Zarezerwujmy sobie co najmniej dwie godziny, bo naprawdę jest co oglądać. W zamku znajduje się ogromna ilość wszelkiego rodzaju broni z różnych zakątków świata.

Dodatkowo będziemy też mogli zaliczyć ponad 90 schodów i wejść na wieżę zamkową, z której rozpościera się piękny widok na miasto i okolice. Jeżeli więc zamierzamy zwiedzić coś bardzo interesującego w okolicach Sosnowca, powinniśmy zahaczyć o to majestatyczne zamczysko.

Muzeum Śląskie w Katowicach

Warto pamiętać, że wokół Sosnowca znajduje się wiele znakomitych lokacji, które co roku odwiedzane są przez turystów z całego świata. Z tego względu, jeśli wybieramy się na wakacje do Sosnowca, warto na moment zboczyć z trasy i zajrzeć do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Jest to tylko kawałek drogi od Sosnowca.

Muzeum Śląskie to zespół budynków wzniesionych na terenie dawnej kopalni. Stanowi doskonałe połączenie tożsamości regionu z najnowocześniejszymi rozwiązaniami architektonicznymi. Udało się to osiągnąć dzięki maksymalnemu wykorzystaniu przestrzeni podziemnej, a co za tym idzie – stosunkowo niewielkiej ingerencji w lokalny, poprzemysłowy krajobraz.

Imponujące przestrzenie są rozległe i nowoczesne, a jednocześnie podtrzymują pamięć o tym miejscu. To z kolei ściśle koresponduje z polityką kulturalną muzeum. Nowy gmach Muzeum Śląskiego powstał dzięki potrzebom mieszkańców i odważnym decyzjom. Tym sposobem szybko i naturalnie stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu, a także niezwykle ważnym ośrodkiem śląskiego życia społecznego i znaczącym kontrybutorem na kulturalnej mapie Polski.

Nowy budynek umożliwił też wyeksponowanie cennych eksponatów, których wcześniej nie można było zaprezentować zwiedzającym. Ponadto, pozwolił na stworzenie wystawy pod nazwą „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”.

Jeżeli więc kochamy wizyty w najpiękniejszych muzeach, właśnie znaleźliśmy jedno z najlepszych w okolicach Sosnowca.

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi

Przebywając na urlopie w Sosnowcu, nie możemy zapomnieć o Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, która znajduje się kawałek drogi od Sosnowca. To wyjątkowe muzeum zlokalizowane jest w budynku fabrycznym dawnej kopalni węgla kamiennego „Saturn”. W tym unikalnym muzeum przemysłowym można podziwiać oryginalne maszyny i historyczne fotografie, które zestawiono tutaj z eksponatami sztuki nowoczesnej.

Jeżeli uważamy się za miłośników historii, koniecznie musimy odwiedzić jedno z najciekawszych miejsc w okolicy Sosnowca. Dużą zaletą również jest to, że muzeum oferuje darmowy wstęp. Wszystkie informacje w muzeum dostępne są nie tylko w języku polskim, ale również angielskim i innych językach. I pamiętajmy, aby nie przegapić bardzo atrakcyjnych wystaw na górnym i dolnym piętrze.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Blisko Sosnowca znajduje się także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą można znaleźć w Katowicach. Budynek ten zapiera dech w piersiach nie tylko z zewnątrz, ale i w środku. Obiekt oddaje hołd historii i architekturze regionu Górnego Śląska. Jednakże, co ważniejsze, sala koncertowa jest bardzo nowoczesna. A to w połączeniu z utalentowanymi muzykami daje iście niezapomniane wrażenia.

Można śmiało powiedzieć, że jest to jedno z najlepszych miejsc w okolicach Sosnowca, szczególnie dla zapalonych melomanów.

Czy warto odwiedzić Sosnowiec?

Cóż, jeżeli lubimy wygrzewać się na piaszczystej plaży, korzystać z morskich uroków albo leniuchować w wakacyjnych kurortach, to Sosnowiec raczej nie będzie tutaj dobrym wyborem. Z kolei, jeżeli celujemy w edukacyjne zabytki, suto zastawione muzea, dobrą muzykę i rozmaite formy rozrywki, to z pewnością się nie zawiedziemy. Pakujmy więc nasz bagaż i zacznijmy zwiedzać najpiękniejsze atrakcje Sosnowca i okolic.