Efektywność policyjnych wywiadowców w walce z przestępczością

Policyjni wywiadowcy, to grupa funkcjonariuszy działających incognito, bez mundurów i w nieoznakowanych radiowozach. Właśnie dzięki temu, bezpośrednio podczas działania, mają możliwość skorzystania z efektu zaskoczenia. Fakt, że większość swojej służby pełnią nocą, powoduje że spora liczba osób przez nich zatrzymywanych to przestępcy specjalizujący się w kradzieżach i handlu narkotykami, którzy najczęściej są złapani na gorącym uczynku.

Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat pozwala policjantom-wywiadowcom na szybkie zidentyfikowanie podejrzanego zachowania. Ich policyjny instynkt rzadko ich zawodzi. Posiadają również dużą wiedzę na temat miejsc, które przestępcy wykorzystują jako ukrycia dla nielegalnie zdobytych przedmiotów. Na przykład, jedynie poprzedniej doby, dwie patrole pracujące w różnych dzielnicach Sosnowca – na ulicach Mikołajczyka oraz Nowopogońskiej – zatrzymały osoby posiadające środki odurzające.

W obu sytuacjach, to podejrzane zachowanie przechodniów skierowało uwagę policjantów w ich stronę. Zwróciło uwagę nie tylko nerwowe rozglądanie się mężczyzn, ale również intensywny zapach marihuany, który towarzyszył im podczas zbliżania się do patroli.

Podane przypadki to jedynie niewielka część zatrzymań dokonywanych przez tych niezwykle ważnych dla naszego bezpieczeństwa funkcjonariuszy. Działają oni każdego dnia i nocy, często pozostając niezauważeni przez społeczeństwo. Ta „niewidoczność” jest ich największą siłą.