Ekspozycja plenerowa "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata z Sosnowca" – hołd dla bohaterów wojennych

Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki ma zaszczyt zaprosić na wystawę na świeżym powietrzu, która nosi tytuł „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata z Sosnowca. Pomoc udzielona ludności żydowskiej w okresie drugiej wojny światowej”. Ekspozycja ta ma na celu upamiętnienie tych, którzy wykazali niezwykłą odwagę i humanizm, pomagając Żydom w najtrudniejszym czasie w historii.

Przestrzeń wystawiennicza została wyznaczona na Alei Józefa Mireckiego w Sosnowcu. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od dnia 21 września 2023 roku.

Era wojenna to okres pełen strachu, kiedy każda chwila mogła oznaczać granicę między życiem a śmiercią. Ci, którzy zostali nazwani Sprawiedliwymi, zbierali odwagę, by przeciwstawić się temu strachowi i pomóc innym, narażając własne życie i życie swoich bliskich. Jak twierdził profesor Jacek Lociak, niełatwo jest „trzymać rękę w płomieniu i nie cofnąć jej”. Tym jednak, którzy to zrobili, zawdzięczamy dzisiaj naszą pamięć i szacunek.

Ich heroizm sprawił, że stali się prawdziwymi bohaterami. To oni pokazali, że nawet w obliczu zagrożenia można poświęcić siebie dla innych. Ich czyny były wyrazem silnej woli i kierowania się własnym sumieniem, a ich historia jest świadectwem ludzkiego ducha i potwierdza, że człowiek jest najważniejszy. Przez prezentowanie takich historii chcemy przypomnieć, że nawet w najcięższych okolicznościach można zachować humanizm.