Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, we współpracy ze Stowarzyszeniem Moc Wsparcia, rozpoczyna nową inicjatywę społeczną o nazwie „REAGUJ”. Kampania ta ma na celu motywowanie dorosłych do działania w obliczu podejrzenia lub bezpośredniej obserwacji krzywdzenia dziecka.
Gwałtowne i drastyczne przypadki przemocy wobec dzieci zdarzają się niestety na terenie całego kraju. Dzieje się tak m.in. w Jaśle, gdzie rodzice znęcali się nad własnym, czteromiesięcznym dzieckiem, które z powodu złamań kończyn trafiło w krytycznym stanie do szpitala. Podobna sytuacja miała miejsce w Częstochowie, gdzie chłopiec imieniem Kamil zmarł po pobiciu i oparzeniach, doznanych we własnym domu. W Chorzowie natomiast grupa rówieśników okrutnie dręczyła 9-letniego chłopca z autyzmem. W Michałowicach zaś doszło do brutalnego pobicia 12-latka przez 17-latka.
Statystyki są przerażające – jedno na troje dzieci doświadcza przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony dorosłych, a co siódme dziecko pada ofiarą wykorzystywania seksualnego. Ponad połowa nastolatków doświadczyła w swoim życiu przemocy rówieśniczej. Wielu z tych dzieci cierpi w samotności i milczeniu, bez nadziei na pomoc.
Każdego roku, przez 19 dni listopada trwa „Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Podczas jej trwania Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Stowarzyszenie Moc Wsparcia prowadzą na terenie województwa śląskiego kampanię „REAGUJ” mającą na celu podniesienie gotowości społecznej do reagowania na sytuacje przemocy wobec dzieci.
19 listopada, w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, wybrane obiekty infrastruktury na terenie województwa zostaną podświetlone na czerwono, co jest symbolicznym manifestem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci. Ten gest ma zwrócić uwagę społeczeństwa na potrzebę reagowania w sytuacjach, gdy dziecko jest krzywdzone.
Oprócz akcji podświetlania obiektów, o godzinie 18:00 organizatorzy kampanii zwrócą się do mieszkańców województwa z prośbą o udostępnienie „czerwonego posta” w mediach społecznościowych. Jest to kolejna próba zwrócenia uwagi społeczeństwa na problem przemocy wobec dzieci oraz zaangażowania jak największej liczby osób.
Do kampanii jako partner regionalny dołączył Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Miasto Sosnowiec. Ich celem jest mobilizacja i edukacja społeczeństwa w zakresie ochrony dzieci przed przemocą.
Podświetleniu ulegną na terenie województwa następujące obiekty: Stadion Śląski, Zagłębiowska Mediateka oraz Pałac Kultury w Dąbrowie Górniczej.