Kiedy historia harcerstwa ożywa: "Sztandar, smok i harcerze" w Muzeum Pałacu Schoena

W Sosnowcu, w majestatycznym Pałacu Schoena, działa muzeum, które 1 sierpnia o godzinie 18.00 otworzy swoje drzwi dla zwiedzających pragnących uczestniczyć w otwarciu ekspozycji „Sztandar, smok i harcerze”.

Historia tej wystawy rozpoczęła się w kwietniu bieżącego roku, kiedy to w przestrzeni holi muzealnego gmachu zawisł sztandar o niebywałej wartości historycznej. To właśnie sztandar 76. Zagłębiowskiej Drużyny Harcerzy im. ks. J. Poniatowskiego z Zagórza, który zaginął i został odnaleziony dopiero w 2017 roku na terenie kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Joachima w Sosnowcu. Na sztandarze widnieje postać świętego Jerzego – patrona harcerstwa, triumfującego nad pokonanym smokiem.

Wystawa jednak nie ogranicza się jedynie do prezentacji tego unikalnego sztandaru. Wraz z nim na ekspozycji w Galerii Trójkąt w Kole znajdą się liczne pamiątki po harcerzach zagłębiowskich. Zgromadzone eksponaty pochodzą zarówno ze zbiorów Muzeum w Pałacu Schoena, jak i z kolekcji prywatnych. Ta barwna retrospekcja niesie ze sobą przypomnienie o heroicznej postawie harcerek i harcerzy, którzy nie wahali się stanąć do walki podczas II wojny światowej – w kampanii wrześniowej, działaniach konspiracyjnych czy na barykadach Powstania Warszawskiego.

Wybrane dla wernisażu wystawy 1 sierpnia jest datą symboliczną, upamiętniającą zagłębiowskich harcerzy, którzy zasłużyli się podczas Powstania Warszawskiego.