Letnie atrakcje dla dzieci w ramach inicjatywy "Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024" organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu, jako gospodarz projektu „Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024”, zachęca do aktywnego udziału w zróżnicowanych wydarzeniach letnich. Przeznaczone są one dla dzieci przebywających w mieście podczas wakacji. W ofercie znajdują się m.in. ekspozycje, seanse filmowe, warsztaty, spotkania z autorami, gry planszowe i ostateczny festyn. Wszystkie proponowane wydarzenia są dostępne bezpłatnie. Warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie z nich mają miejsce w Zagłębiowskiej Mediatece!

W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2024 roku, w godzinach pracy placówki, Galeria „Pod świetlikiem” Zagłębiowskiej Mediateki na ulicy Kościelnej 11 gości pokonkursową wystawę plakatów autorstwa dzieci. Plakaty te, pochodzące z całego kraju, zawierają silne i kreatywne hasła lub slogany połączone z wyrazistą warstwą plastyczną. Każdy z twórców miał możliwość wyboru jednego z czterech tematów: szkodliwość palenia traw, ochrona gatunków zagrożonych, znaczenie pszczół dla życia na Ziemi oraz wpływ smogu na środowisko.

W każdy wtorek lipca i sierpnia 2024 roku o godzinie 11:00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki na ulicy Kościelnej 11 odbędą się familijne seanse filmowe. Będą to kolorowe, emocjonujące animacje opowiadające o zwierzętach i innych bohaterach oraz o ich naturalnym środowisku, które często muszą bronić przed licznymi zagrożeniami.

Na 3 lipca 2024 roku biblioteka zaplanowała spotkanie z Ewą Nowak, jedną z najbardziej rozpoznawalnych autorek literatury dla młodzieży i dzieci. Dzięki współpracy z partnerem Biblioteki – Studencką Księgarnią Językową, dzieci będą miały okazję zakupić książki autorki i uzyskać bezcenny autograf.

W kolejnym dniu, 4 lipca 2024 roku o godzinie 11:00, Filia nr 20 – Stary Sosnowiec na ulicy J. Piłsudskiego 19 stanie się miejscem warsztatów dendrologicznych z Przemysławem Bartosem oraz sadzenia drzewa. Po interaktywnej prelekcji o przyrodzie Sosnowca, ze szczególnym uwzględnieniem roli drzew w miejskim ekosystemie, nastąpi część praktyczna spotkania – tworzenie domków dla owadów i sadzenie drzewka.

W dniach 5, 15, 19 i 22 lipca 2024 roku o godzinie 10:00 na różnych placach zabaw odbywać się będą przedstawienia bajek ekologicznych w formie teatru Kamishibai. Autorką prezentowanych opowieści będzie Joanna Biesiada, edukatorka i autorka ekologicznych bajek dla dzieci.

W cztery soboty letniego sezonu, tj. 6, 20 lipca oraz 3, 17 sierpnia 2024 roku, między godziną 11:00 a 13:00 w Zagłębiowskiej Mediatece na ulicy Kościelnej 11 odbywać się będą rozgrywki planszówkowe. Gry będą miały charakter rodzinny i międzypokoleniowy. Dla najbardziej zaangażowanych uczestników przewidziane są drobne upominki.

Na 12 sierpnia 2024 roku o godzinie 11:00 w Filii nr 7 BIBLIOSFERA na ulicy Kalinowej zaplanowane są warsztaty przyrodniczo-plastyczne z biolożką, pisarką i ilustratorką Justyną Kierat. Efektem warsztatów będzie poszerzenie ornitologicznej wiedzy dzieci oraz galeria niezwykłych ptasich portretów! Dzięki obecności na spotkaniu partnera Biblioteki – Studenckiej Księgarni Językowej, dzieci będą mogły zakupić książki autorki i poprosić o bezcenny autograf.

Wielki Finał Akcji Letniej planowany jest na 31 sierpnia 2024 r. o godzinie 11:00 w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki na ulicy Kościelnej 11. Całość wydarzenia poświęcona będzie tematyce odpowiedzialnej mody i nadprodukcji odzieży. W programie znajdą się m.in. wymiana ubrań, warsztaty szycia maskotek ze starych ubrań, warsztaty tworzenia biżuterii i innych ozdób zgodnych z zasadami upcyclingu, pokaz mody ekologicznej oraz olimpiada eko-wiedzy dla dzieci i ich opiekunów.