Chłodne miesiące jesieni i zimy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób bez domu, ale także innych osób, które mogą potrzebować ciepłego schronienia. W tym okresie, mundurowi regularnie kontrolują różne lokalizacje, takie jak opuszczone budynki, ogródki działkowe czy kanały ciepłownicze, w poszukiwaniu osób, które mogłyby tam szukać ochrony przed niskimi temperaturami. Każdy z nas powinien być czujny i natychmiast informować policję o sytuacjach, w których istnieje ryzyko wychłodzenia organizmu.
Z chłodem na dworze, służby policyjne wraz z innymi instytucjami zwiększają swoje wysiłki w monitorowaniu miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Puste budynki, altanki na działkach oraz klatki schodowe stanowią najczęstsze schronienie dla tych osób. Niskie temperatury są niebezpieczne nie tylko dla bezdomnych, lecz również dla osób starszych i samotnych. Dotyczy to także osób pod wpływem alkoholu, które mogą bywać poza domem i są narażone na wychłodzenie. Wiele z tych osób niestety traci życie w pożarach lub z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Techniczny stan budynków, w których szukają schronienia, również jest zagrożeniem. Często są to opuszczone budynki przeznaczone do rozbiórki. Służby mundurowe regularnie sprawdzają te miejsca, aby pomóc tym, którzy są narażeni na skutki niskich temperatur. Apelujemy do wszystkich o czujność i informowanie odpowiednich służb w razie potrzeby.
Pragniemy przypomnieć, że każdego roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych, dostępna na terenie całego województwa śląskiego pod numerem telefonu 987. Informacje na temat dostępnej pomocy dla bezdomnych można również znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Nie zapominajmy, że każdy z nas ma obowiązek reagować na krzywdę innych. Nie bądźmy obojętni na potrzeby tych, którzy mogą wymagać naszej pomocy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wystarczy jeden telefon pod numer 112, aby zapobiec wychłodzeniu organizmu i uratować czyjeś życie.