Nowa era transportu miejskiego: Sosnowiec zainwestował w flotę samochodów elektrycznych

Sosnowiec, miasto znane z dbałości o ekologiczne środki transportu, nieustannie rozwija swoje floty pojazdów elektrycznych. Oprócz PKM Sosnowiec, również inne miejskie jednostki i spółki zdecydowały się na korzystanie z tych nowoczesnych środków przemieszczania. Do tej pory gmina posiadała 25 autobusów elektrycznych i 16 hybryd typu plug-in (więcej 6 jest w drodze), a także dwa busy elektryczne odpowiedzialne za transport na żądanie. W najbliższym czasie do gminnej floty dołączy pierwsza partia samochodów osobowych, za które miasto wynegocjowało umowę najmu na długoterminowy okres 36 miesięcy.

Inwestycje Sosnowca w pojazdy elektryczne zostały docenione na szczeblu krajowym. Miasto zdobyło pierwsze miejsce w rankingu Miast Zrównoważonej Mobilności, opracowanym przez Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych i Politykę Insight. Nagroda przyznana została za infrastrukturę – sosnowiecki samorząd inwestuje w punkty ładowania dla samochodów elektrycznych. Obecnie ich liczba wynosi 120, co daje mieszkańcom duże możliwości korzystania z elektromobilności w latach 2021-2022.

Od połowy przyszłego roku mieszkańcy Sosnowca będą mogli korzystać z nowych modeli samochodów elektrycznych. Wśród nich znajdą się: Hyundai Kona (2 sztuki, zasięg na jednym ładowaniu wynosi 484 km) oraz Renault Kangoo e-tech (5 pojazdów o zasięgu 270 km), które trafią do Sosnowieckiego Wodociągów i MOSiR Sosnowiec. Wszystkie dostarczone pojazdy będą fabrycznie nowe, nie używane wcześniej i wyprodukowane nie wcześniej niż w 2023 roku. Dodatkowo, wszystkie będą posiadały obowiązkowe ubezpieczenia.