Sosnowiecki Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary odnotował już ponad 50 zakończonych pomyślnie operacji przy użyciu robota chirurgicznego, który jest symbol technologicznej zaawansowania medycyny.
Przy prezentacji tej innowacyjnej jednostki medycznej obecni byli, między innymi, marszałek Wojciecha Saługa, posłanka na Sejm RP Katarzyna Stachowicz, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Paweł Bańkowski i dyrektor szpitala Krzysztof Kowalik. Marszałek Wojciech Saługa wyraził swoje uznanie dla takich osiągnięć technologicznych, które poprzez precyzyjność i skuteczność działania, umożliwiają lekarzom zachowanie zdrowia i ratowanie życia pacjentów.
Zaawansowane urządzenie jest stosowane przez specjalistów z dwóch oddziałów klinicznych: chirurgii ogólnej oraz urologii i onkologii urologicznej. Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na zakup tego supernowoczesnego robotycznego systemu dla szpitala w Sosnowcu wyniosło 10 milionów złotych.
Do tej pory z powodzeniem przeprowadzono ponad 50 procedur chirurgicznych i urologicznych przy użyciu tego robotycznego systemu. Dyrektor szpitala, Krzysztof Kowalik, podkreślił, że ten postęp technologiczny jest początkiem nowej ery w medycynie, ale bez wykwalifikowanego personelu medycznego, roboty chirurgiczne nie byłyby tak skuteczne.
Profesor Zbigniew Lorenc, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych, zauważył, że roboty medyczne są szczególnie przydatne w leczeniu raka jelita grubego, dzięki doskonałej zdolności do wizualizacji tkanek. Wyjaśnił też, że chirurg po raz pierwszy nie stoi przy pacjencie podczas operacji, ale obsługuje robotyczne narzędzie z konsoli.
Dr Paweł Budziarz, zastępca kierownika Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej, podkreślił zalety operacji przeprowadzanych z pomocą robota chirurgicznego. Operacje takie polegają na wykonaniu niewielkich nacięć o rozmiarach od 1 do 2 centymetrów, co umożliwia szybszą rekonwalescencję pacjenta, mniejszą utratę krwi i lepsze wyniki po operacji, zwłaszcza w przypadku zabiegów takich jak prostatektomia radykalna stosowana w leczeniu raka prostaty.