Podczas ostatnich obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podkreślono konieczność uwzględnienia jednostek samorządu terytorialnego w planowanym na 2025 rok ograniczeniu cen energii elektrycznej. To kluczowy wniosek, który zdecydowanie podnosi rangę problemu.
Apel skierowany do rządu, podpisany przez Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca, w imieniu Związku Miast Polskich (ZMP), zawiera stanowczy protest przeciwko pominięciu jednostek samorządu terytorialnego w planowanym mechanizmie osłonowym. Brak wsparcia dla samorządów w związku ze skutkami wysokich cen energii, jest szczególnie dotkliwy w obliczu finansowych trudności gmin, powiatów i województw – a nowa ustawa o dochodach jst nie przynosi tu poprawy.
ZMP alarmuje także, że autorzy projektu ustawy nie określili jak pokryte zostaną zwiększone koszty związane z ogrzewaniem i oświetleniem prowadzonych przez samorządy placówek takich jak żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej, biblioteki, instytucje kultury oraz inne obiekty i urządzenia użyteczności publicznej. Zwrócono uwagę, że brak wsparcia dla samorządów może skutkować wyłączaniem oświetlenia dróg, ograniczaniem transportu zbiorowego zasługującego na autobusy elektryczne oraz podnoszeniem opłat za usługi komunalne.
W apelu ZMP wzywa się stronę rządową do rezygnacji z pomysłu pozbawienia samorządów ochrony przed wzrostem cen energii elektrycznej. Jest to warunek sine qua non dla utrzymania jakości usług publicznych – czego, jak przypuszczają samorządowcy z ZMP, zarówno strona rządowa, jak i samorządowa pragną uniknąć.