Podstępne oszustwa "na kwaterę" w okresie przedświątecznym – jak się przed nimi uchronić?

Wraz z nadejściem okresu przedświątecznego, wiele osób planuje wyjazdy na święta czy sylwestra poza granicami swojego domu. Chcielibyśmy jednak zaapelować o ostrożność przy wyborze takiej kwatery, jak pensjonat, dom lub apartament, ponieważ internet często pełen jest fałszywych ogłoszeń dotyczących miejsc noclegowych o atrakcyjnych cenach, zamieszczanych na portalach sprzedażowych czy spreparowanych stronach internetowych.

Typowe oszustwo „na kwaterę” to przestępstwo, które ma miejsce najczęściej podczas sezonu wakacyjnego, ale także w okresie świątecznym, sylwestrowym czy ferii zimowych. Przestępcy publikują ogłoszenia wynajmu pokoi w pensjonatach, domkach letniskowych czy apartamentach, które są atrakcyjne cenowo. Niestety, często okazuje się, że obiekt nie istnieje lub osoba, która go oferuje, podszywa się pod prawdziwego właściciela.

Ofiarą takiego oszustwa stał się mieszkaniec Sosnowca. Jak relacjonował policjantom, szukał miejsca na sylwestra w Krakowie i natrafił na atrakcyjne ogłoszenie wynajmu apartamentu. Skontaktował się z rzekomym właścicielem obiektu, który zasugerował mu, że termin jest dostępny, ale wymaga wpłaty zaliczki. Po dokonaniu płatności, kontakt z wynajmującym został zerwany, co skłoniło mężczyznę do zgłoszenia sprawy na policję.

Chcielibyśmy przypomnieć kilka porad dotyczących rezerwacji miejsc noclegowych na nadchodzące wyjazdy. Przed wpłaceniem zaliczki, upewnijmy się, że obiekt istnieje, poprosimy o dokładny adres oraz zdjęcia. Informacje te łatwo zweryfikować w internecie. Warto też zadzwonić pod numer telefonu podany w ogłoszeniu, aby potwierdzić dostępność terminu i autentyczność oferty. Przestępcy często podszywają się pod prawdziwe obiekty, wykorzystując fotografie z oficjalnych stron internetowych.

Warto być ostrożnym, jeśli natrafimy na „mega okazję”. W takich sytuacjach działamy często pod presją czasu i zapominamy o weryfikacji podstawowych informacji. Starajmy się nie działać pochopnie. Zapytajmy o możliwość odwołania rezerwacji lub zapłaty na miejscu. Sprawdźmy opinie o obiekcie, ale nie polegajmy tylko na pochlebnych recenzjach, które mogą być sfałszowane.

Bądźmy ostrożni podczas płatności i zachowajmy dowód przekazania pieniędzy. Unikajmy płatności poprzez linki przesłane przez wynajmującego i nie udostępniajmy mu kodów BLIK. Jeśli prowadzimy korespondencję z wynajmującym, zachowajmy numer ogłoszenia, nazwę strony internetowej, na której je znaleźliśmy, oraz całą korespondencję i dane kontaktowe.