W ostatnim czasie, hulajnogi elektryczne zyskały na popularności, stając się ulubionym środkiem transportu wielu mieszkańców miast. Enforcers prawa chcą jednak przypomnieć, że jazda hulajnogą elektryczną to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek. Jej użytkownik powinien być świadomy swoich praw i obowiązków i stosować się do zasad poruszania się tym pojazdem.
Hulajnoga elektryczna definiowana jest jako dwuosiowy pojazd o napędzie elektrycznym wyposażony w kierownicę, lecz pozbawiony siedzenia i pedałów. Została ona skonstruowana z myślą o przemieszczaniu się jedynie przez osobę na niej siedzącą.
Jeśli chodzi o uprawnienia do prowadzenia hulajnogi elektrycznej, osoby pomiędzy 10 a 18 rokiem życia muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Dla tych, którzy ukończyli 18 lat, takie dokumenty nie są wymagane. Co więcej, dzieci poniżej 10 roku życia mogą korzystać z tego urządzenia transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłej osoby.
Jeśli chodzi o obowiązki użytkowników hulajnóg elektrycznych, należy korzystać z dróg dla rowerów lub pasów ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla danej trasy lub kierunku skrętu. Kierujący musi również sygnalizować zmianę kierunku jazdy za pomocą kierunkowskazu lub gestem ręki. Warto także pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu, nie mniejszego niż 1 metr, podczas wyprzedzania innych uczestników ruchu drogowego.
Hulajnogą można poruszać się po chodniku tylko wtedy, gdy jest on usytuowany wzdłuż jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h. Zasady jazdy po chodniku obejmują jazdę z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności oraz nieutrudnianie ruchu pieszym.
Użytkownicy hulajnóg elektrycznych muszą przestrzegać pewnych zakazów. Należą do nich: prowadzenie hulajnogi pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, przewożenie innych osób, zwierząt lub przedmiotów na hulajnodze, holowanie innych pojazdów oraz jazda obok innego uczestnika ruchu po jezdni.
Co do parkowania hulajnogi, dozwolone jest to na chodniku w miejscu przeznaczonym do tego celu. W przypadku braku takiego miejsca, powinno się ją zostawić jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni i równolegle do tej krawędzi. Przy tym warto pamiętać, że pozostawienie dla pieszych powierzchni nie mniejszej niż 1,5 metra jest obowiązkowe.
Policjanci apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Jazda hulajnogą elektryczną powinna przynosić przyjemność, a nie stać się przyczyną nieszczęścia.