Program "Złota Rączka" dla starszych obywateli Sosnowca

Jeżeli jesteście świadkami sytuacji, kiedy starsi ludzie napotykają na trudności związane z utrzymaniem domu i nie mogą liczyć na wsparcie profesjonalistów, mamy dla nich rozwiązanie. W Sosnowcu działamy w trosce o seniorów od kwietnia i oferujemy im pomoc w ramach programu „Złota Rączka”.

Wielu starszych mieszkańców, żyjących samotnie, może polegać jedynie na sobie oraz niewielkim gronie bliskich osób. Jednakże, władze naszego miasta postanowiły zapewnić im wsparcie przy drobnych naprawach domowych. – Celem naszego projektu jest umożliwienie seniorom skorzystania z bezpłatnych usług związanych z niewielkimi naprawami w ich domach – tłumaczy prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Program skierowany jest do osób, które ukończyły 70 lat i są mieszkańcami Sosnowca. – Nasza oferta skierowana jest przede wszystkim do osób żyjących samotnie lub do małych, dwuosobowych gospodarstw domowych. Tam bardzo często brakuje kogoś, kto mógłby zająć się podstawowymi pracami lub obowiązkami. Te osoby często pozostają bez wsparcia – dodaje Monika Holewa, pełnomocnik prezydenta ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej.

Program „Złota Rączka” oferuje bezpłatne usługi związane z podstawowymi naprawami: wymianą żarówki, naprawą kranu, regulacją drzwi, podłączeniem pralki czy innymi pracami, które nie wymagają specjalistycznych uprawnień ani pilnej interwencji.

– Zdajemy sobie sprawę, że to nie wszystko, ale chcemy także aby pomoc była szersza. Jeśli prace wymagają zakupu jakiegoś sprzętu, np. baterii łazienkowej, karnisza czy lampy, będziemy kierowali się zasadą, że te materiały Senior musiałby mieć już zakupione – wyjaśnia prezydent Sosnowca.

Seniorzy mogą zgłosić potrzebę wizyty dzwoniąc na specjalną infolinię. – Każdy senior z programu może korzystać raz w miesiąc, choć nie trzymamy się sztywno tej zasady – każdy przypadek będzie analizowany indywidualnie – dodaje Monika Holewa.

Zadania realizowane są przez Sosnowiecką Spółdzielnię Socjalną S3, która promuje zasady ekonomii społecznej poprzez zatrudnianie głównie osób z niepełnosprawnościami.

Można zlecić usługę telefonicznie pod numerem telefonu 511-978-471 w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9.00 do 14:00 oraz w piątek w godzinach od 9.00 do 11:00.

1 lipca 2024 r. usługi „Złotej Rączki dla Seniora” wykonywać będzie Pan Jarosław Górski, który wyposażony będzie w identyfikator z logo projektu „Złota rączka dla Seniora” oraz będzie dojeżdżać do klientów specjalnie oznakowanym samochodem.