Projekt rewitalizacji terenu po kopalni „Kazimierz-Juliusz” w Sosnowcu zdobywa dofinansowanie w wysokości 70 mln zł

Plan transformacji terenów po sosnowieckiej kopalni „Kazimierz-Juliusz” zyskał znaczne wsparcie finansowe – 70 mln zł. W skład dawnej kopalni, która ma przejść gruntowną metamorfozę, wchodzą między innymi wieża szybowa, budynek stacji ratowniczej oraz maszyny wyciągowe. Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, z entuzjazmem komentuje, że proces zmian ruszy niebawem, dzięki wcześniej przygotowanej dokumentacji przez pracownię PAS Projekt.

Przyszłe wykorzystanie obiektów pokopalnianych jest już zaplanowane. Polegać ma na spełnieniu różnych funkcji: powstanie tu żłobek i przedszkole przeniesione z dotychczasowej lokalizacji w Kazimierzu Górniczym. Znajdzie się tu również miejsce dla start-upów – inkubator przedsiębiorczości. Planowany jest również obszar dla gastronomii. Prezydent Sosnowca podkreśla, że celem jest stworzenie przestrzeni atrakcyjnej dla mieszkańców, gdzie mogliby spędzać swój wolny czas.

Obszar wymagający największej przemiany to dawny kompleks BHP, składający się z cechowni, łaźni, lampowni i części biurowej. Właśnie tu powstaną Inkubator Zagłębiowskiego Parku Przedsiębiorczości, przedszkole oraz żłobek z placem zabaw. Wieża wyciągowa zostanie przekształcona w wieżę widokową, a budynek stacji ratowniczej przeznaczony na pomieszczenia biurowe, w tym dla organizacji pozarządowych. W dawnym budynku maszyny wyciągowej szybu K-1 znajdzie się przestrzeń na małą gastronomię, a w dawnym warsztacie powstaną pomieszczenia usługowe i biurowe. Całość dopełni odpowiednie zagospodarowanie terenu.

W projekcie szczególnie istotne jest zachowanie symboli nawiązujących do górnictwa. Ważnym elementem będzie mozaika w sali zbornej i punkt widokowy na wieży wyciągowej. Mówimy tutaj o przestrzeni wynoszącej około 8 tysięcy metrów kwadratowych, która mimo swojego poprzemysłowego charakteru ma stać się bardziej zielona, ekologiczna i atrakcyjna – podkreśla Małgorzata Golenko z pracowni PAS Projekt, która zajmuje się tym projektem.

Zmiany nie kończą się na tym obszarze. W październiku 2024 roku Spółka Restrukturyzacja Kopalń zobowiązała się przekazać miastu prawie 338 działek, co daje blisko 40 ha terenu! Planuje się transformację dzielnic Kazimierz i Porąbka oraz zagospodarowanie pogórniczych terenów, nadając im nowe funkcje i przeznaczenie.

Historia kopalni Kazimierz-Juliusz ma korzenie w latach 80. XIX wieku, a wydobycie węgla rozpoczęło się w 1914 roku w kopalni Juliusz. Po zamknięciu kopalni część budynków została wyburzona. Miasto przejęło niektóre z nich od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Teraz te obiekty mają szansę odżyć dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy Europejskich dla śląskiego 2021-2027.