Reakcja Słowiańska: Wydarzenie łączące przeszłość z teraźniejszością w Sosnowcu

Od 11 do 13 sierpnia atmosfera w parku im. Jacka Kuronia w Sosnowcu przemieniła się, przenosząc mieszkańców i gości miasta w czasy słowiańskie. Było to możliwe dzięki wydarzeniu o nazwie „Reakcja Słowiańska”, które zdominowało park na cały weekend.

Za organizację i koncepcję tego wyjątkowego wydarzenia odpowiadało Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Słowiańskiej „Jawia” z Dąbrowy Górniczej. Wspierał je finansowo Przystanek Otwartej Kultury Sosnowiec. Prezes „Jawii”, Szymon Gilis, wyraził swój zachwyt ilością ludzi, którzy przybyli na imprezę, podkreślając zarazem, że otrzymany feedback, w tym życzenia kolejnej edycji, świadczy o dużym zainteresowaniu wydarzeniem.

Festiwal składał się z trzech stref. Pierwsza z nich była historyczną rekonstrukcją, w ramach której uczestnicy mogli doświadczyć atmosfery wioski rekonstruktorów historycznych z okresu wczesnego średniowiecza. W ofercie były m.in. pokazy walk wojów, możliwość spróbowania sił w rzucie toporem czy łucznictwie.

Atrakcyjne koncerty czekały na odwiedzających park w piątek i sobotę. Poza tym organizatorzy przygotowali targowisko historyczne i współczesne, na którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Z uwagi na duże zainteresowanie „Reakcją Słowiańską”, organizatorzy już zapowiedzieli kolejną edycję imprezy. Potwierdzili, że odbędzie się ona w 2024 roku, choć dokładna data nie jest jeszcze znana. Jak zapewnił prezes „Jawii”, Szymon Gilis, impreza na pewno ponownie odbędzie się w Sosnowcu, najprawdopodobniej gdzieś w połowie sierpnia.