Rok od otwarcia Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu. Jakie wydarzenia miały miejsce?

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu, które cieszy się popularnością wśród ponad 200 tysięcy osób, setek szkół i dziesiątek organizatorów różnorodnych wydarzeń, obchodzi pierwszą rocznicę istnienia.

Historia sosnowieckiego Egzotarium jest długa i pełna ciekawych faktów. Założone jeszcze przed II wojną światową na terenie Starego Sosnowca, obejmowało obszar o powierzchni 4,8 hektara. Konstrukcja parku nawiązywała do modernistycznych trendów, a oficjalne otwarcie obiektu miało miejsce w 1956 roku. Osobliwością parku, założonym przez władze miejskie, były rzeźby znajdujące się w jego obrębie. W 1961 roku ustawiono fontannę z rzeźbą trojga dzieci, natomiast druga rzeźba ukazująca klęczącą dziewczynkę umieszczono w samym Egzotarium. Powszechnie mówiło się, że dziewczynka to Zofia, córka Stefana Chorembalskiego – twórcy rzeźby.

Egzotarium pomimo swojej lokalnej sławy nie było przez wiele lat modernizowane. Zmiana nastąpiła kilka lat temu, kiedy rozpoczęto przebudowę sąsiadującego parku, który dzisiaj jest ogrodem botanicznym z licznymi unikalnymi gatunkami roślin i zwierząt. W 2019 roku postanowiono zmodernizować sam budynek Egzotarium, który rok później został całkowicie wyburzony. Nowe oblicze obiektu ujrzało światło dzienne 2 grudnia 2023 roku.

W ciągu pierwszego roku działalności Centrum odwiedziło ponad 220 tysięcy osób. – Nasze Egzotarium przyciąga nie tylko mieszkańców Sosnowca czy Zagłębia, ale również turystów ze Śląska, innych regionów Polski, a nawet z zagranicy – mówi z dumą Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

1 grudnia, w godzinach od 10:00 do 14:00, odbędą się uroczystości związane z pierwszymi urodzinami Egzotarium. Przygotowano mnóstwo atrakcji: bezpłatne animacje dla najmłodszych, zajęcia sportowe (pilates, joga) dla dorosłych. Na miejscu będzie sosnowiecki Harpagan oraz autoryzowany dealer Mercedes-Benz – Duda-Cars, który udostępni do jazdy testowej samochód elektryczny. W ramach świętowania tym dniem bilety na zwiedzanie są przecenione o 15 procent.

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium to nie tylko miejsce do zwiedzania. To także miejsce, w którym odbywają się warsztaty tematyczne, artystyczne i prelekcje dla szkół i grup zorganizowanych, a także plenery fotograficzne, urodziny oraz konferencje biznesowe.

Ogród botaniczny przylegający do Egzotarium jest nieodłączną częścią tego miejsca. – Park, a obecnie ogród botaniczny, podnosi rangę Egzotarium, ze względu na liczbę roślin i gatunków chronionych, które w nim występują – dodaje Marlena Siwiec, dyrektorka Egzotarium.

Egzotarium czynne jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 9:00-19:00 (kasa do 18:00).