Śląsk i Zagłębie w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Konkurencja o prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 jest w pełnym toku, a wśród finalistów znalazły się takie miasta jak Katowice, Sosnowiec oraz cała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Z satysfakcją tę wiadomość przyjął poseł do Parlamentu Europejskiego, Łukasz Kohut, który jest pomysłodawcą i realizatorem tego projektu. Z zadowoleniem stwierdził, że teraz mają szansę pokazać siłę Górnego Śląska i Zagłębia na scenie europejskiej.

Oficjalne ogłoszenie finalnej listy miast aspirujących do tytułu miało miejsce podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Minister Kultury, prof. Piotr Gliński, reprezentant Komisji Europejskiej w Polsce – Zbigniew Zawada oraz ekspert ESK. Spośród 12 miast, które zgłosiły swoje kandydatury, wybrane zostały cztery: Katowice, Bielsko-Biała, Lublin oraz Kołobrzeg.

Następnie miasta te będą mieć okazję zapoznać się z zaleceniami Komisji, które zostaną ogłoszone pod koniec listopada, i dalej pracować nad swoimi aplikacjami. Decydujący etap konkursu nastąpi w połowie 2024 roku.

Łukasz Kohut, który jest pomysłodawcą projektu, wyraził swoje zadowolenie z faktu, że wspólna aplikacja Katowic i Metropolii GZM przeszła do następnego etapu. Podziękował prezydentom Marcina Krupie, Arkadiuszowi Chęcińskiemu i przewodniczącemu GZM Kazimierzowi Karolczakowi za zaufanie oraz zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia.