Sosnowieckie Centrum Sztuki: Głos kobiet w sztuce, literaturze i filozofii

Cykl wydarzeń pod tytułem „Głos Kobiet w sztuce, literaturze i filozofii” będzie gościć w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamku Sieleckim. Przez wieki, perspektywa kobieca nie była traktowana na równi z męską w kulturze europejskiej. Lata walki pokoleń kobiet za równouprawnienie pozwoliły nam teraz patrzeć na historię z zupełnie nowym punktu widzenia. W trakcie cyklu poznajemy artystki, myślicielki i pisarki, które zmagały się o swoje miejsce w świecie dominowanym przez mężczyzn, torując drogę dla współczesnych kobiecych naukowców, artystek czy reżyserów. Dzisiejsze możliwości edukacyjne są efektem tych wysiłków, choć nadal istnieją miejsca na świecie, gdzie dziewczyny nie mają dostępu do nauki.

8 kwietnia 2025 o godzinie 17:00 rozpocznie się spotkanie poświęcone Olgierdzie Boznańskiej – patronce roku 2025. Jej twórczość nie kończy się na smutnych dziewczynkach z kwiatami. Boznańska była mistrzynią w uchwyceniu osobowości portretowanych osób, struktury i materii przedmiotów oraz bujnego chaosu natury. Jej bezbłędne wyczucie kompozycji, szeroka paleta barw i niepowtarzalny styl pędzla to tylko niektóre z jej cech. Dodając do tego odwagę w poszukiwaniu swojej drogi artystycznej w czasach, gdy krakowska szkoła Sztuk Pięknych nie przyjmowała kobiet, mamy obraz tej niezwykłej kobiety. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Malinowska – Klimek, historyczka sztuki.

6 maja 2025 o godzinie 17:00 przewidziano wykład poświęcony Katarzynie Kobro – artystce, buntowniczce i matce. Kobro, pomimo sprzeciwu rodziny, postanowiła studiować sztukę. W swojej twórczości zerwała z tradycją, a jej nowatorskie teksty o sztuce i propagowanie nowoczesności przysporzyły jej miejsca w międzynarodowej awangardzie artystycznej. Spotkanie poprowadzi także Małgorzata Malinowska – Klimek, historyczka sztuki.

20 maja 2025 o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie z Edytą Stein – pierwszą kobietą filozofem XX wieku. Stein postanowiła wejść w obszar, który dotychczas był domeną mężczyzn. Jej życiowe decyzje zaskoczyły świat europejskich intelektualistów. Wykład poprowadzi Monika Pawlas-Polańska, edukatorka filozoficzna.

3 czerwca 2025 o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie z Rosi Braidotti, filozofką feministyczną i teoretyczką posthumanizmu. W swojej twórczości Braidotti krytykuje antropocentryzm i prezentuje wizję życia „po-człowieku”. Spotkanie poprowadzi Adriana Zimnowoda, historyczka sztuki i doktor filozofii.

17 czerwca 2025 o godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie poświęcone Irenie Krzywickiej (1899-1994) – pisarce polskiego pochodzenia żydowskiego, autorce reportaży społeczno-obyczajowych, orędowniczki emancypacji kobiet i równości społecznej. Była jedną z najbarwniejszych postaci międzywojennej Warszawy.