Tajemnice przemian gospodarczych Sosnowca odkryte na nowej wystawie w Zamku Sieleckim

Sosnowieckie Centrum Sztuki, mieszczące się w historycznym Zamku Sieleckim, ma zaszczyt zaprosić na premierę fascynującej wystawy zatytułowanej „(Po)przemysłowy Sosnowiec. Zmiany społeczno-gospodarcze na przełomie wieków”. Zaplanowana na 21 czerwca, ceremonia otwarcia wystawy rozpocznie się punktualnie o godzinie 17:00. Za koncepcję i opracowanie tej wyjątkowej ekspozycji odpowiada kuratorka Monika Kempara.

Wystawa skupia się na procesie transformacji struktury gospodarki Sosnowca, która wydarzyła się we wczesnych latach 90. XX wieku, a jej skutki zauważalne są do dziś. Radykalne zmiany, które zaszły w tym okresie, miały ogromny wpływ nie tylko na oblicze miasta, ale również na codzienne życie jego mieszkańców.

Wyeksponowane materiały dokumentują sposób, jakim społeczność Sosnowca poradziła sobie z wyzwaniami związanymi z transformacją przemysłu ciężkiego, prywatyzacją lokalnych przedsiębiorstw oraz przejściem do gospodarki o charakterze handlowo-usługowym. Właśnie te wydarzenia były katalizatorem dla społeczeństwa, które musiało odnaleźć się w nowej rzeczywistości ekonomicznej i pokonać kryzys oraz zapaść gospodarczą.

Ostatni etap eksploracji poświęcony jest instytucjom i organizacjom, które powstały w odpowiedzi na zmieniające się warunki gospodarcze. Ich działania miały na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom przemian i wspieranie społeczności w adaptacji do nowych realiów.