Teatr Zagłębia w Sosnowcu prezentuje nowe spojrzenie na klasykę – "Tajemniczy ogród" w reżyserii Justyny Sobczyk

Scena Teatru Zagłębia w Sosnowcu jest obecnie miejscem gorączkowych przygotowań do nadchodzącej premiery spektaklu pod tytułem „Tajemniczy ogród”. Reżyseria tego wyjątkowego przedstawienia została powierzona Justynie Sobczyk. Spektakl ten, oparty na znanej powieści Frances Hodgson Burnett, łączy w sobie elementy literackie z improwizacją aktorską.

Tematyka utraty i radzenia sobie z nią przewija się przez całe przedstawienie. Każda z postaci z „Tajemniczego ogrodu” pisanej przez Hodgson Burnett cierpi na skutek utraty bliskich i każda na swój sposób próbuje sobie z tym poradzić. Pan Craven zupełnie odciął się od świata, natomiast Mary Lenox stara się odnaleźć pocieszenie, rzucając się z nieugiętą energią w wir życia. To trudne do opowiedzenia uczucie ma wiele odcieni.

„Tajemniczy ogród”, pokazany na scenie Teatru Zagłębia, jest nie tylko adaptacją literackiego arcydzieła, ale także jego remiksem i recyklingiem. Wykorzystując różne formy sztuki – od teatru, przez muzykę współczesną, video art aż po performance – twórcy spektaklu przetwarzają historie i motywy zawarte w pierwotnym dziele. Przez pryzmat krytycznego spojrzenia analizują nasze zmienne podejście do ciała, norm społecznych czy natury.

Widzowie zostaną zaproszeni do odkrycia „Tajemniczego ogrodu”, który jest miejscem spotkania różnorodności artystycznej, dziecięcej ekspresji i doświadczeń osób z niekonwencjonalną motoryką. Ten barwny i bogaty krajobraz ma być miejscem wspólnej zabawy, gdzie każdy będzie mógł wprowadzić swoje zmiany.

Premiera „Tajemniczego ogrodu” odbędzie się 23 września podczas 13. edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej dla dzieci Mała Warszawska Jesień. Natomiast premiera na scenie Teatru Zagłębia została zaplanowana na 29 września.