Wskazówki policyjne na temat obowiązkowego i zalecanego wyposażenia roweru

Policja zwraca uwagę na to, że rowery muszą być wyposażone w określone elementy zgodnie z przepisami. Tak samo jak inne środki transportu, rowery muszą spełniać pewne kryteria. Sprawdzenie stanu technicznego roweru oraz jego wyposażenia przed rozpoczęciem sezonu rowerowego jest niezwykle ważne.

Podstawowe wyposażenie, jakie powinien posiadać każdy rower, to dzwonek lub inny sygnał dźwiękowy do ostrzegania innych użytkowników drogi. Musi posiadać co najmniej jedno światło pozycyjne na przodzie roweru, które emituje białe lub żółte selektywne światło, które może migotać. Z tyłu roweru powinno być umieszczone co najmniej jedno czerwone światło odblaskowe o innym kształcie niż trójkąt i co najmniej jedno czerwone światło pozycyjne (może również migotać). Ponadto, każdy rower musi być wyposażony w co najmniej jeden sprawny hamulec, ręczny lub nożny.

Dla lepszej widoczności i bezpieczeństwa na drodze warto również zainwestować w dodatkowe elementy odblaskowe. Na przodzie roweru zaleca się umieszczenie białego światła odblaskowego. Koła powinny być wyposażone w żółte światła odblaskowe samochodowe, po jednym na każde koło. Pedały również powinny mieć żółte światła odblaskowe samochodowe. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, który można umieścić na obu bokach opony lub na bocznych płaszczyznach kół.

Stróże prawa przypominają również, że rowerzysta jest zobowiązany używać świateł od zmierzchu do świtu, a także w tunelu. Również w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak podczas mgły czy deszczu, należy zachować ostrożność i włączyć światła roweru – zarówno te przednie, jak i tylne.

Jeśli jednak jedziemy rowerem od zmierzchu do świtu i panują dobre warunki do jazdy, dopuszcza się demontaż pozycyjnych świateł rowerowych. W takim przypadku niezbędne jest natomiast stałe zamontowanie światła odblaskowego.