Wydarzenie "Mediateka Jest Kobietą 2024" – rola kobiet w społeczeństwie i kulturze

6 marca 2024 roku w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu oficjalnie rozpocznie się cykl wydarzeń pod nazwą „Mediateka Jest Kobietą 2024”. Celem tych wydarzeń jest przybliżenie uczestnikom roli społecznej i kulturowej kobiet. W programie znajdą się między innymi rozmowy z ekspertkami, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe, prelekcje oraz koncerty. Wszystko to ma na celu poruszenie tematów związanych z feminizmem, emancypacją, herstorią czy szeroko pojętą walką o prawa kobiet. Zaproszeni goście będą reprezentować różne środowiska – od aktywistek, przez osoby związane z kulturą, aż po naukowczynie. Dzięki temu spotkania będą miały różnorodny i interdyscyplinarny charakter.

„Mediateka Jest Kobietą 2024” to projekt organizowany przez Zagłębiowską Mediatekę, który w 2024 roku wchodzi już w trzecią edycję. Program został tak opracowany, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, co pozwoli mu się rozwijać, czerpać inspiracje i zdobywać użyteczne informacje.

Pierwszy dzień wydarzenia przyniesie wystawę prac Kamili Szcześniak, warsztaty herstoryczne prowadzone przez Zagłębiarki – Agnieszkę Stefaniak-Zubko i Beatę Nocoń, a także koncert Magdaleny Kumorek.

Drugiego dnia uczestnicy będą mogli posłuchać wykładu o Ance Kowalskiej, wygłoszonego przez koordynatorkę projektu „Mediateka Jest Kobietą 2024” – dr Magdalenę Boczkowską.

Kolejny, piątkowy dzień, zostanie poświęcony zdrowiu kobiet. Głównym punktem tego dnia będzie cytobus pod Mediateką, gdzie kobiety będą mogły bezpłatnie skorzystać z badań cytologicznych. Tego dnia odbędą się również warsztaty profilaktyki raka oraz menopauzy.

Na zakończenie organizatorzy proponują „Różową Sobotę”, podczas której odbędzie się swapowe party (wymiana ubrań), warsztaty samoobrony, spotkania z aromaterapeutką oraz pokaz filmu roku z tematem różu w tle.