Wyłoniono 25 projektów do realizacji z Budżetu Obywatelskiego!

Możemy już znać pełną listę inwestycji, które zostaną wdrożone dzięki finansowaniu z Budżetu Obywatelskiego za ten rok. Spośród 163 zgłoszonych propozycji, mieszkańcy Sosnowca zadecydowali, że realizację znajdzie 25 z nich.

Głosowanie miało miejsce pomiędzy 20 a 10 października, a wszystkie głosy można było oddawać jedynie drogą internetową. Jak informuje prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, wyborcy mieli wiele możliwości do rozważenia, z 163 projektów podzielonych na 17 stref lokalnych i jedną ogólnomiejską. Najwięcej propozycji, po dziesięć, zgłoszono w strefach Środula i Zagórze Południe, podczas gdy w strefie ogólnomiejskiej o głosy ubiegało się 24 projekty.

Frekwencja w tegorocznych wyborach była wyższa niż rok wcześniej. W dziesiątej edycji Budżetu Obywatelskiego udział wzięło 24 840 osób, które razem oddały 44 994 głosy. W porównaniu do ubiegłego roku, kiedy to frekwencja wyniosła nieco poniżej 20 tys. osób, czyli 13,72% głosów (niecałe 11% rok wcześniej), jest to znaczący wzrost. Podobnie jak w poprzednim roku, większość głosujących stanowiły kobiety – 59,15% w porównaniu do 40,85% mężczyzn. Największa liczba głosów (4815) została oddana przez osoby powyżej 60 roku życia.

Duma Ostrowów Górniczych to najwyższa frekwencja – wyniosła tam 24,68%. Z drugiej strony, strefa Centrum osiągnęła najniższy wynik – tylko 8,15% osób stawiło się na wyborach. Najwięcej mieszkańców (5221) zagłosowało w strefie Zagórze Południe. Jak zauważa prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński: – W wielu miastach obserwujemy spadek frekwencji i zainteresowania mieszkańców budżetem obywatelskim, dlatego bardzo cieszy nas fakt, że w Sosnowcu w tym roku więcej osób postanowiło wziąć udział w głosowaniu.

Teraz pozostaje pytanie, jakie inwestycje zostaną zrealizowane dzięki dziesiątej edycji Budżetu Obywatelskiego? W Milowicach przy hali sportowej powstanie Strefa Relaksu i Aktywności, a w Pogoni zbudowany zostanie nowoczesny plac zabaw przy ul. Grota-Roweckiego. Środula zyska Strefę Aktywności Juniora i Seniora przy Placu Kożuchów, a w strefie Sielec, Kukułek, Andersa wykonane zostaną wszystkie trzy zgłoszone projekty, w tym Gamingowe Centrum Sielca. W Centrum powstanie Zielony Parking przy ul. Warszawskiej, a mieszkańcy Zagórze Północ będą mogli cieszyć się Oazą Spokoju dla Wszystkich Pokoleń w Parku Kępa. W strefie Zagórze Południe zostanie zrealizowany projekt wspierany przez Spółdzielnię „Hutnik” – Bezpieczna Droga do Przedszkola i Rewitalizacja Skweru przy ul. Gwiezdnej. Ten projekt uzyskał najwięcej głosów (2034) we wszystkich strefach rejonowych.

Do innych planowanych inwestycji należą m.in.: remont alejek w parku im. Wandy Malczewskiej w Klimontowie, remont parku przy ul. Maliny i budowa parku linowego na Modrzejowie.

W strefie ogólnomiejskiej zwyciężył projekt „Balaton Reaktywacja” – etap II (4673 głosy), który przewiduje stworzenie miejsc do odpoczynku, leżaków i pomostów widokowych.