Zamek Sielecki w Sosnowcu prezentuje cykl "Głos Kobiet w sztuce, literaturze i filozofii"

W ramach inicjatywy Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamku Sieleckiego, będziemy gościć cykl spotkań pod tytułem „Głos Kobiet w sztuce, literaturze i filozofii”. Przez wiele lat, perspektywa kobiet nie była w pełni dostrzegana i doceniana w kulturze europejskiej. To wymagało niezmierzonej determinacji i siły ze strony wielu pokoleń kobiet, abyśmy dzisiaj mogli z nową świadomością odczytywać historię. Podczas tych spotkań skupimy się na postaciach kobiet – artystek, pisarek, myślicielek – które wytrwale dążyły do uzyskania swojego miejsca w dominowanym przez mężczyzn świecie kultury. Dzięki ich długotrwałym wysiłkom, współczesne kobiety naukowcy, malarki, rzeźbiarki, reżyserki oraz specjalistki w wielu innych dziedzinach mogą swobodnie rozwijać swoje pasje i umiejętności.

Spotkania rozpoczną się 8 kwietnia 2025 roku o godzinie 17:00 prezentacją poświęconą twórczości Olgi Boznańskiej. Boznańska, patronka roku 2025, znana jest nie tylko z portretów smutnych dziewczyn z kwiatami; jej mistrzowska umiejętność uchwycenia wizerunku, materii i struktury przedmiotów, a także chaotycznej bujności natury, zdobyła uznanie na całym świecie. Eksplorowanie swojej własnej artystycznej drogi wymagało od niej niezwykłej odwagi, zwłaszcza w czasach, gdy krakowska szkoła Sztuk Pięknych nie przyjmowała kobiet.

6 maja 2025 roku o godzinie 17:00 spotkamy się na prezentacji poświęconej Katarzynie Kobro – artystce, buntowniczce i matce. Kobro była postacią wybitną w świecie sztuki, pomimo przeciwności losu – w tym przeciwnej woli rodziny i trudów życia z mężem ciężko okaleczonym przez wojnę.

20 maja 2025 roku o godzinie 17:00 spotkanie poświęcone będzie Edycie Stein – pierwszej kobiecie filozofowi XX wieku. Jej decyzja o podjęciu studiów filozoficznych była przełomowa dla feminizmu, a jej życiowe decyzje zaskoczyły nawet najbardziej wybitnych europejskich intelektualistów.

Serię spotkań zakończy prezentacja 17 czerwca 2025 roku o godzinie 17:00, poświęcona Irenie Krzywickiej – jednej z najbarwniejszych postaci międzywojennej Warszawy, pisarce i orędowniczce emancypacji kobiet i równości społecznej.