Zaproszenie na kolejny Zagłębiowski Czwartek z historią akcji "ORDERBERG"

Rusza zaplanowana druga edycja w sezonie Zagłębiowskiego Czwartku, organizowanego wspólnie przez Zagłębiowską Mediatekę, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego oraz sosnowiecki Pałac Schoena-Muzeum. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się już 12 października i rozpocznie się o godzinie 17:00.

Specjalnym gościem tej edycji będzie dr Mirosław Węcki, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. Jego prelekcja odbędzie się w Pałacu Schoena – Muzeum, przy ulicy Chemicznej 12 w Sosnowcu, a tematem spotkania będą tajniki akcji „ORDERBERG”. Impreza jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych, a uczestnictwo w niej jest całkowicie bezpłatne.

Akcja „Orderberg” była skierowana przeciwko lewicowemu ruchowi oporu działającemu na terenach powiatów będzińskiego, sosnowieckiego i chrzanowskiego. Operacja ta miała miejsce w nocy pomiędzy 11 a 12 sierpnia 1943 roku i objęła swoim zasięgiem kilkanaście miejscowości. W jej trakcie aresztowano około 750 obywateli polskich, wśród których były całe rodziny, włącznie z małymi dziećmi. Dorosłych deportowano do obozów koncentracyjnych, głównie do KL Auschwitz. Młodszych natomiast umieszczono w tak zwanych Polenlagrach, a rok później, w sierpniu 1944 roku, przetransportowano do obozu karnego w Potulicach koło Bydgoszczy.