Przyzwyczailiśmy się, że wiele pomysłów na rewitalizację reprezentacyjnych placów w polskich miastach kończy się permamentnym zabetonowaniem. W takich przypadkach nie brakuje głosów sprzeciwu, ale urzędy miejskie nic sobie z tego nie robią. Ogromna inwestycja, jaką była rewitalizacja parku mejskiego w Sosnowcu, odbyła się pod znakiem troski o naturę. Niestety, piaszczyste alejki nie podobają się wielu mieszkańcom.
Remont Parku Fusińskiego za blisko 7 mln złotych
Park miejski w Sosnowcu liczy sobie 86 lat i jako najstarszy park w mieście, posiada znakomitą kolekcję roślin i drzew. Na szczęście plany rewitalizacji tego miejsca nie ingerowały mocno w organizację drzewostanu, dzięki czemu mieszkańcy Sosnowca wciąż mogą podziwiać stare drzewa lub skryć się w ich cieniu.
Podczas remontu dokonano aż 47 000 nowych nasadzeń, odnowiono także bramę, alejki i dodano ławki, by ułatwić odpoczynek spacerującym. Całość wygląda naprawdę dobrze, jednak same alejki nie spodobały się niektórym mieszkańcom. Wszystko z powodu… żwiru, który wpada do butów. Narzekający uważają, że poruszanie się po żwirowanych alejkach jest niekomfortowe i głosno krytukują projekt, apelując o zmianę ścieżek.
Przyszłość parku miejskiego w Sosnowcu
Park Fusińskiego, nazywany potocznie Parkiem Kresowym (od nazwy ulicy, przy której się znajduje), sąsiaduje z wciąż remontowanym Egzotarium, które również jest popularnym miejscem na mapie Sosnowca. Ze względu na dużą różnorodność znajdujących się w parku roślin, planuje się, by w przyszłości Park Kresowy był bardziej ogrodem botanicznym. Co to oznacza dla odwiedzających? Być może wkrótce wstęp do parku będzie płatny. Co więcej, nie będzie można odwiedzać go z psami. Teren jest już także zamknięty dla rowerzystów.
Park Fusińskiego z pewnością zachwyca bogactwem roślinności. Niektóre drzewa mają prawie tyle samo lat, co par. Biorąc pod uwagę, jak mocno zniszczona była Polska w czasie II Wojny Światowej, tak stare drzewa to prawdziwy skarb. Ze zmian w parku z pewnością niezadowoleni będą rowerzyści, którzy otrzymali zakaz poruszania się po alejkach właśnie ze względu na charakterystyczną nawierzchnię, którą opony rowerów mogą zniszczyć.
Jak widać, zmiany w parku miejskim podzieliły nieco mieszkańców Sosnowca. A Wy jak oceniacie remont Parku Kresowego?