W Sosnowcu, Prokuratura Okręgowa postawiła zarzuty pięciu osobom, twierdząc, że byli członkami grupy przestępczej, której działalność polegała na wyłudzaniu pomocy finansowej dla przedsiębiorców, dostępnej dzięki tarczy antykryzysowej. Ta ostatnia została wprowadzona jako reakcja na pandemię COVID-19.
Ze zgromadzonych dowodów wynika, że osoby te wykorzystały co najmniej 11 przedsiębiorstw do jego przeprowadzenia. Informację o zakończonym dochodzeniu przekazał PAP rzecznik sosnowieckiej prokuratury, Waldemar Łubniewski. Według aktu oskarżenia, który trafił do sądu, oszuści próbowali wyłudzić blisko 800 tysięcy złotych. Prokuratura jednak podkreśla, że suma pomocy, którą udało się uzyskać grupie, mogła wynieść kilka milionów złotych. W tej sprawie toczą się jeszcze inne śledztwa.
Tak jak powiedział prokurator Łubniewski, prokurator prowadzący sprawę ustalił, że przestępcza działalność grupy objęła co najmniej 11 firm z Chorzowa, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Od stycznia do sierpnia 2021 r., złożyli oni wnioski w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach o wsparcie finansowe w formie dofinansowania wynagrodzeń pracowników, którzy byli na przestojach ekonomicznych lub pracowali krócej ze względu na COVID-19.
Prokuratura twierdzi, że kilka firm, które reprezentowali oskarżeni, otrzymało takie wsparcie pomimo niespełniania wymaganych kryteriów. Według oskarżenia, doszło do wypłat na podstawie fałszywych informacji i deklaracji zawartych we wnioskach składanych przez oskarżonych.
Według śledczych, fałszywe dane dotyczyły wielu spraw, np. zatrudnienia osób, które w rzeczywistości były bezrobotne lub były zgłoszone do ubezpieczenia społecznego przez innego pracodawcę. Grupa oskarżonych składa się z trzech kobiet i dwóch mężczyzn.
Przesłany do Sądu Okręgowego w Sosnowcu akt oskarżenia zawiera 12 zarzutów dotyczących wyłudzenia i usiłowania wyłudzenia świadczeń na łączną kwotę około 800 tysięcy złotych. Jednak ustalenia prokuratury sugerują, że grupa mogła uzyskać pomoc w ramach tarczy antykryzysowej na kilka milionów złotych.
W Prokuraturze Okręgowej w Sosnowcu trwa nadal odrębne postępowanie w tej sprawie. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a za oszustwo związane z wyłudzeniem świadczenia pieniężnego – kara do 8 lat pozbawienia wolności.