Przemysław Kania, zasłużony aktor Teatru Zagłębia, został uznany za swoje osiągnięcia w dziedzinie aktorstwa, za co przyznano mu Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego. Od 16 lat jest ściśle związany z Teatrem Zagłębia, gdzie w swoim bogatym dorobku artystycznym zgromadził blisko 50 wybitnych ról teatralnych. Nie ogranicza się jedynie do występów na teatralnej scenie – brał udział także w przedstawieniach telewizyjnych, radiowych słuchowiskach oraz produkcjach telewizyjnych. Sosnowiecka publiczność zna go również jako inicjatora i reżysera corocznych koncertów bożonarodzeniowych pod hasłem „Wspólne kolędowanie”.
Począwszy od roku akademickiego 2018/2019 pełni funkcję profesora na Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego na Wydziale Teatru Tańca Filii w Bytomiu. Tam prowadzi zajęcia z takich dyscyplin jak wymowa, sceny, interpretacja piosenki, wiersza czy prozy.
Przemysław Kania zaangażowany jest również w działalność poza teatralną – społeczną. Jako prezes Zarządu Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu, zainicjował i przeprowadził wiele projektów teatralnych, wykładów oraz warsztatów dla studentów oraz nauczycieli z obszaru sztuki teatralnej i wymowy scenicznej. Swoją pracą wspiera biblioteki, szkoły i kluby, a także angażuje się jako wolontariusz w ośrodkach dla osób z niepełnosprawnościami. Aktywnie wspomaga działania organizacji pozarządowych, uczestniczy też w różnego rodzaju akcjach i kampaniach społecznych. Od wielu lat poświęca swój czas na wsparcie Hospicjum św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu.
Poza Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego, Przemysław Kania zdobył wiele innych wyróżnień, takich jak nagrody dyrektora Teatru Zagłębia, Rektora AST, dwie Olkuskie Nagrody Artystyczne oraz Cordis Nobilis dla Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego.
Obecnie na deskach Teatru Zagłębia możemy podziwiać występy Przemysława Kani w takich spektaklach jak „Szewczyk Dratewka” M. Kownackiej, „Ania z Zielonego Wzgórza” L.M. Montgomery czy „Nowa księga dżungli” inspirowaną powieścią R. Kiplinga, a także w „Boeing, Boeing” i „Pomoc domowa” M. Camolettiego, „Gniew” Z. Miłoszewskiego, „Przodownicy miłości, czyli Rewia związkowo-robotnicza” H. Rome, „Komedia. Wujaszek Wania”A. Czechowa, „Tartuffe” Moliera, „Poskromienie złośnicy” W. Shakespeare’a, „Baśnie Andersena” w reżyserii Macieja Podstawnego.
Nagroda Artystyczna Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia w dziedzinie aktorstwa została przyznana 14 osobom w różnych kategoriach. Destynatariuszami mogą być nie tylko artyści tworzący szeroko pojętą sztukę, lecz również animatorzy, opiekunowie oraz popularyzatorzy dziedzictwa kulturowego. Jedna z kategorii jest szczególnie dedykowana młodym twórcom – obowiązuje od 2004 roku. Dyrekcja Teatru Zagłębia była inicjatorem przyznania tej nagrody Przemysławowi Kani.