Główną przyczyną zgonów kobiet w Polsce są nowotwory ginekologiczne, które każdego roku pochłaniają około 6 tysięcy ofiar. Wśród nich najbardziej śmiertelny jest rak jajnika, powodujący rocznie śmierć aż 2,5 tysiąca Polek.
W trosce o zdrowie kobiet, 4 kwietnia na terenie Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego przy ulicy Zegadłowicza 3 odbędzie się akcja promująca profilaktykę ginekologii onkologicznej. Impreza skierowana jest do mieszkanek Sosnowca i trwać będzie od godziny 12:00 do 17:00. Cytobus zostanie zaparkowany tuż obok wejścia do Izby Przyjęć. Inicjatorem akcji jest Anna Jedynak-Rykała, wicemarszałkini województwa śląskiego, która współorganizuje wydarzenie razem z placówkami medycznymi:
- Katowickie Centrum Onkologii,
- Sosnowiecki Szpital Miejski w restrukturyzacji Sp. z o.o.,
- Przychodnia Milowice Sp. z o.o. w Sosnowcu,
- Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu,
Współorganizatorami jest również Sosnowieckie Stowarzyszenie Amazonek „Życie” oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sosnowcu. W ramach wydarzenia, mieszkańki Sosnowca będą miały możliwość skorzystania z bezpłatnych usług:
- badania cytologicznego wykonywanego w cytobusie,
- badania ginekologicznego, łącznie z badaniem USG (USG przez powłoki brzuszne i dopochwowe),
- konsultacji psychologicznej,
- konsultacji dietetycznej,
- konsultacji ginekologicznej,
- porad i wsparcia ze strony sosnowieckich Amazonek,
- edukacji zdrowotnej poświęconej profilaktyce raka szyjki macicy.
Celem Sosnowieckiego Dnia Profilaktyki Ginekologii Onkologicznej jest przede wszystkim badanie kobiet pod kątem wczesnego wykrycia zmian nowotworowych szyjki macicy oraz promowanie wiedzy na temat badań przesiewowych. Wydarzenie ma również duże znaczenie edukacyjne, podnosząc świadomość na temat nowotworów ginekologicznych, ich objawów i symptomów, które mogą wskazywać na patologie. Kobiety będą również motywowane do regularnej samokontroli piersi.
Przygotowanie do badania ginekologicznego powinno nastąpić nie wcześniej niż cztery dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż cztery dni przed jej rozpoczęciem. Nie należy wykonywać badania podczas krwawienia. Co najmniej cztery dni przed badaniem powinno się unikać stosowania leków dopochwowych, kremów i nawilżaczy czy irygacji pochwy. Należy też unikać długich kąpieli w wannie, mydeł o silnie zasadowym odczynie oraz korzystania z basenów i kąpielisk wodnych dzień przed badaniem. Czas od ostatniego badania ginekologicznego, kolposkopii czy dopochwowego USG powinien wynosić co najmniej 1 dzień. Wskazane jest również powstrzymanie się od współżycia płciowego 24 godziny przed badaniem.