Projekt rewitalizacji terenów po sosnowieckiej kopalni „Kazimierz-Juliusz” otrzymuje imponujące wsparcie finansowe w wysokości 70 milionów złotych! Przeobrażenie nieuniknione jest dla wielu zabytkowych elementów kopalni, takich jak wieża szybowa, stacja ratownicza czy maszyna wyciągowa, które w nadchodzących latach zyskają nowe życie.
Planowane jest wykorzystanie tych obiektów do różnorodnych celów. Między innymi ma tu powstać żłobek i przedszkole, które zostaną przeniesione z miejscowości Kazimierz Górniczy. Dodatkowo stworzone zostanie miejsce dla start-upów oraz przestrzeń dedykowana usługom gastronomicznym. Prezydent Sosnowca podkreśla, że celem jest stworzenie atrakcyjnego miejsca dla mieszkańców, gdzie mogliby spędzać swój czas wolny.
Jak zapowiada Arkadiusz Chęciński, zmiany nastąpią szybciej niż moglibyśmy przypuszczać. Dokumentacja projektu przygotowana przez pracownię PAS Projekt umożliwi rozpoczęcie przetargu już za kilka tygodni.
Największe zmiany czekają na dawny kompleks BHP, który składa się z cechowni, łaźni, lampowni oraz części biurowej. W tym miejscu powstanie Inkubator Zagłębiowskiego Parku Przedsiębiorczości oraz żłobek i przedszkole z placem zabaw. Wieża wyciągowa zamieni się w wieżę widokową, a budynek stacji ratowniczej zostanie zaadaptowany na pomieszczenia biurowe, także dla organizacji pozarządowych. Pomieszczenia na małą gastronomię znajdą się w budynku maszyny wyciągowej szybu K-1, a dawnym warsztat będzie służyło jako przestrzeń usługowo-biurowa. Całość uzupełni odpowiednie zagospodarowanie terenu.
W październiku 2024 roku Spółka Restrukturyzacja Kopalń zdecydowała o przekazaniu miastu prawie 338 działek, co stanowi blisko 40 ha terenu. Celem tego działania jest transformacja dzielnic Kazimierz i Porąbka oraz rewitalizacja terenów pogórniczych.
Kopalnia Kazimierz istnieje od lat 80. XIX wieku, a wydobycie węgla rozpoczęło się w kopalni Juliusz w 1914 roku. Oba zakłady połączono jeszcze przed II wojną światową. Po zamknięciu kopalni niektóre budynki zostały wyburzone, a niektóre przejęło miasto od Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Projekt rewitalizacji terenów po kopalni „Kazimierz-Juliusz” otrzymał dofinansowanie w wysokości 70,1 miliona złotych z Funduszy Europejskich dla śląskiego 2021-2027 z działania 10.09. Ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu. Szacowany koszt całej inwestycji wynosi blisko 100 milionów złotych.