Czerwony autobus na ulicach Sosnowca

Kultowy autobus Jelcz M11 wyprodukowany w latach osiemdziesiątych pojawił się na ulicach Sosnowca na przełomie sierpnia i września tego roku. Pojazd jest doskonale zachowany w oryginalnych barwach i z pełnym wyposażeniem. Jako dodatkowa atrakcja bierze udział i promuje akcję Bliżej Siebie. 

Ciekawa atrakcja w mieście

Część mieszkańców Sosnowca jeszcze może pamiętać czerwony autobus Jelcz M11. Jego nazwa upamiętnia wybitnego lokalnego kompozytora, Władysława Szpilmana w 20. rocznicę jego śmierci. Pełnomocnik prezydenta Sosnowca oficjalnie podziękowała PKM-owi Sosnowiec za wypożyczenie zabytkowego pojazdu do celów akcji miejskiej Bliżej Siebie. W ramach projektu autobus pojawiał się różnych częściach miastach – w parkach, wjeżdżał na osiedla. Wraz z nim jeździł Teatr Zagłębie z przedstawieniami oraz Sosnowska Orkiestra Dęta z koncertami. Do tego dodatkową atrakcją wydarzenia były towarzyszące rozmaite animacje dla dzieci oraz kino rowerowe na Stawikach. Z bogatym programem autobus odwiedził między innymi Ostrowy, Maczki, Milowice, Pogoń, Sielec, Niwkę, Bór, Porąbkę i Klimontów, zapraszając do wspólnej zabawy lokalne społeczności, w tym głównie rodziny z dziećmi.

Czym jest akcja „Bliżej Siebie”?

Program ma na celu promowanie zdrowego trybu życia oraz wzmacniać pozytywne wzorce rodzinnego spędzania czasu wolnego wśród mieszkańców Sosnowca. Założeniem akcji „Bliżej Siebie” jest pokazanie, że wspólne aktywności i zabawa budują wzajemne relacje. Twórcom programu zależy także na wzroście poczucia bezpieczeństwa oraz przynależności w rodzinie. Proponowane działania prowadzą do niwelowania ryzykownych zachowań sprzyjających dysfunkcji w Sosnowskich rodzinach. Program ma na celu także przeciwdziałanie występowania problemów uzależnień. Projekt „Bliżej Siebie” został zaadresowany do lokalnej społeczności i obejmuje wszystkie dzielnice miasta. Rodzice z dziećmi mogli korzystać z szerokiej oferty animacyjnej, ciekawych gier i zabaw, które miały integrować członków rodziny i uczyć wspólnego spędzania czasu.