Cegła dekoracyjna zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach, to jeden z najchętniej wybieranych motywów dekoracyjnych ostatnich lat. Jako jej zalety można podać przede wszystkim ponadczasowość, ale również trwałość i uniwersalny charakter. Cegła doskonale pasuje do wielu współczesnych aranżacji, a co najlepsze – nie wymaga wcale skuwania tynku, aby dostać się do prawdziwego, ceglanego muru budynku!
Jak uzyskać efekt cegły na ścianie?
Dawniej, gdy rynek dekorów ściennych nie był jeszcze tak różnorodny, cegłę na ścianie można było odsłonić w nielicznych budynkach. Niekiedy po skuciu tynku okazywało się, że pod spodem jest tak dobrze zachowany mur z czerwonej cegły z cementową spoiną, że może on równie dobrze posłużyć jako dekoracja sama w sobie. Ten trend przeniesiono później do innych domów i mieszkań – również tych budowanych z pustaka, karton-gipsu czy w technologii drewnianej. Na rynku zaczęły pojawiać się płytki cegłopodobne, których ułożenie na ścianie nie jest zbyt kłopotliwe, a daje niemal „identyczny z naturalnym” efekt. Co ciekawe, motyw cegły pojawia się również na tapetach, w tym tych z wypukłą fakturą i na wykładzinach ściennych PCV. Tu montaż jest jeszcze łatwiejszy, choć efekt nieco mniej realistyczny.
Cegła dekoracyjna na ścianę wewnętrzną – jaki rodzaj wybrać?
Ogromna różnorodność płytek cegłopodobnych sprawia, że dziś możemy przebierać w dobrej jakości płytkach z ceramiki o doskonałych parametrach, które są łatwe w montażu. Takie płytki ceglane można układać w dowolny sposób. Z reguły wybiera się jedną lub dwie ściany w pomieszczeniu, które mają mieć motyw cegły, a pozostałe maluje na kontrastowy kolor, podkreślający specyfikę wnętrza. Można też wyłożyć ceglanymi płytkami jedynie fragment ściany, który ma pozostać wyeksponowany, niezakryty meblami. Cegła nie musi występować w kolorze czerwonym – warto postawić na przykład na cegły w kolorze piasku czy bieli, które idealnie sprawdzą się we wnętrzu w stylu prowansalskim lub rustykalnym. Ciekawym wyborem może być płytka przypominająca starą, nieco wykruszoną cegłę – jako ciekawa odmiana klasycznej czerwonej bryły o idealnych krawędziach.
Czy w 2022 roku wciąż warto używać cegły na ścianach?
Cegła dekoracyjna na ścianę to motyw popularny od wielu lat, wciąż wspaniale wyglądający na przykład we wnętrzach w stylu loftowym, które są popularne od lat. Mogą też pomóc nadać charakteru wnętrzu industrialnemu albo rustykalnemu – wiele zależy od koloru, kształtu czy faktury konkretnej płytki. Warto przy tym pamiętać, że cegła na ścianie nie musi prezentować się idealnie – pożądane są wszelkie nierówności, wybrzuszenia spoiny czy odmienność kolorystyczna płytek względem siebie. Warto wybierać płytki ścienne najwyższej jakości, które przeszły testy wytrzymałościowe. Dzięki nim cegła w kuchni, łazience czy salonie będzie w stanie przetrwać niezmieniona nawet wiele lat i wciąż zachwycać swoim wyglądem. To sposób na bardzo ponadczasowe wykończenie wnętrz – nawet przy lekkiej modyfikacji kolorystyki, stylu czy umeblowania, pokój wykończony ceglaną płytką będzie modny za kolejne 10 czy 20 lat!