Rozpoczynasz pracę jako opiekunka osób starszych? A może podjęłaś już pierwsze zlecenie, lecz wciąż nie wiesz, jak przełamać barierę językową? Bez obaw! Z myślą o przyszłych pracownikach branży opiekuńczej przygotowaliśmy krótki poradnik, a w nim kilka sposobów na przełamanie bariery językowej. Koniecznie sprawdź!
Praca opiekunki w Niemczech – czy znajomość języka jest wymagana?
Opieka nad osobami starszymi to wymagające zajęcie. Wiąże się z wieloma wyzwaniami i nowymi obowiązkami, przez co wielu mniej doświadczonych pracowników jest pełna obaw, czy aby na pewno jest to zawód dla nich. Nie podamy oczywiście jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wielu rzeczy trzeba po prostu spróbować. To jednak warto mieć na uwadze fakt, że w pracy ze starszymi ludźmi, komunikacja to podstawa. Stąd też agencje zatrudnienia najczęściej szukają kandydatów, którzy mogą pochwalić się znajomością języka na poziomie przynajmniej podstawowym. Nie oznacza to, iż kandydat bez doświadczenia czy umiejętności językowych nie może ubiegać się o zatrudnienie. Pośrednicy często robią wyjątki dla osób, które posiadają specjalne predyspozycje, o ile są one zainteresowane dalszym rozwojem, a jednocześnie wykazują chęć do nauki języka. Z naszej perspektywy możemy jednak śmiało stwierdzić, iż język niemiecki z pewnością zapewni lepszy start na miejscu i szybszy proces adaptacji. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nauka niemieckiego i jego wykorzystanie w praktyce to dwie różne kwestie. Opiekunki osób starszych często z obawy o popełnienie błędu niechętnie wykorzystują nabyte dotąd umiejętności, przez co nie mogą czerpać pełnej satysfakcji z wykonywanego zawodu. Jak zatem skutecznie przełamać barierę językową, pracując jako opiekunka do seniora?
Cierpliwość to klucz do sukcesu
Znasz podstawy języka niemieckiego? Świetnie się zatem składa! Wówczas nie pozostaje nic innego, jak każdego dnia przełamywać się i powtarzać zdobyte wcześniej umiejętności. Jeżeli zaniedbasz ten aspekt, z czasem okaże się, że posiadane umiejętności po prostu gdzieś umkną. Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech, powinnaś stawiać na własny rozwój i wykorzystywać wolne chwile na poszerzanie horyzontów. Nie warto kierować się obawą o popełnienie błędu językowego. Każdy kiedyś w końcu zaczynał, co więcej – możesz mieć pewność, że nikt nie będzie wypominał, jeżeli przypadkiem się pomylisz. Chodzi przede wszystkim o to, aby rozmawiać jak najczęściej i nie stresować się na zapas. Wraz z trwaniem pierwszego zlecenia za granicą zauważysz, że o wiele łatwiej przychodzi komunikowanie w języku niemieckim aniżeli na początku przygody z branżą opiekuńczą.
Niemiecki dla opiekunek – zainwestuj w siebie
Decydując się na współpracę z pośredniczącą agencją zatrudnienia, będziesz mogła liczyć nie tylko na atrakcyjne warunki zatrudnienia, ale również na multum udogodnień i możliwości. Wielu pośredników oferuje kurs językowy dla osób, które dotychczas nie mogły pochwalić się umiejętnościami językowymi. Nauka niemieckiego na laxocare.pl. Jest to szybki, a zarazem sprawdzony sposób, by poznać tajniki języka i sprawdzić, jak wykorzystać go w praktyce. Niemiecki dla opiekunek najczęściej ukierunkowany jest na słownictwo i zwroty niezbędne w pracy z osobą starszą. Korzystając z tej możliwości, śmiało rób notatki i każdego dnia powtarzaj. Jak to mówią, praktyka czyni mistrza! Jeśli natomiast po kursie wciąż nie będziesz czuła się na siłach, by swobodnie rozmawiać po niemiecku – proponujemy skorzystać z kursu internetowego. Szybka powtórka bez wychodzenia z domu z pewnością będzie pomocna!
Nie bój się rozmawiać
Podstawą w nauce języków jest regularne ich wykorzystywanie. Praca opiekunki w Niemczech to zatem doskonała okazja, by nie tylko podreperować domowy budżet, ale również nabyć nowe umiejętności. Uciekanie przed rozmową po niemiecku z pewnością tego nie ułatwi i stąd też kładziemy szczególny nacisk na praktykę. Zamiast korzystać z tłumacza, postaraj się zainicjować krótką rozmowę w parku lub zrezygnuj z kasy samoobsługowej w sklepie. Każdy kolejny dzień będzie niósł ze sobą nowe wyzwania, a życie w strachu przed mówieniem nie ułatwi szybkiej aklimatyzacji w nowej rzeczywistości. Początki nie będą oczywiście łatwe i właśnie dlatego powinnaś w pełni wykorzystać otrzymaną szansę.