Jak wygląda nowy program „Czystość plus”?

Ministerstwo Klimatu wprowadza nowy program o nazwie “Czystość Plus, oznacza to wyższe kary za zaśmiecanie terenu oraz nowe pomysły na obniżenie kosztów gospodarowania odpadami. Rząd ponownie chce zmienić zasady segregacji. Okazuje się bowiem, że według rządzących segregowanie odpadów na 5 frakcji jest zwyczajnie za drogie. Uważają oni, że trzy frakcje to wystarczająca ilość dla przeciętnego mieszkańca Polski. Radni województwa śląskiego są tym pomysłem oburzeni. 

Propozycje Ministerstwa Klimatu

Według Ministerstwa Klimatu planowane zmiany mają być udogodnieniem dla gmin i ich mieszkańców. Co mają obejmować? Zapewne podniesienie kar za zaśmiecanie terenu, możliwość rezygnacji z 5-frakcyjnej segregacji odpadów, a to dopiero początek. Ministerstwo Klimatu chce obniżyć koszty gospodarowania odpadami komunalnymi. Rzekome rozwiązania są skutkiem rozmów z samorządowcami. 

Koszt gospodarowania odpadami znacznie mniejszy

Ministerstwo Klimatu wypracowało porozumienie, według którego gospodarowanie odpadami ma być łatwiejsze i znacznie tańsze. Według słów Jacka Ozdoba- jest to system, który zoptymalizuje koszty i wprowadzi rozwiązania, które pozwolą realnie walczyć z zaśmiecaniem. Jednak najwięcej emocji wzbudza zmiana w segregacji odpadów. Znów mają być 3 frakcje, zamiast 5. Może jest to faktycznie tańsze rozwiązanie, jednak znów będzie musiało zmieniać nawyki wszystkich Polaków i to na gorsze.

Co prawda, wiceminister zaznaczył, że każda taka zmiana będzie musiała być zaakceptowana przez Ministerstwo Klimatu, a gmina będzie musiała spełnić wymagania dotyczące recyklingu. W praktyce, zmniejszenie liczby frakcji jest może tańsze, jednak koszty zagospodarowania odpadów będą dużo większe. Zakłady utylizacji będa musiały zatrudnić dodatkowe osoby i zamontować dodatkowe linie technologiczne. Samorządy zgodnie stwierdzają, że to zawracanie kijem Wisły. Dla wszystkich lepiej by było, gdyby rząd zajął się rozwiązaniem problemu plastiku. Jest to energetyczny odpad, którego zagospodarowanie jest zwyczajnie drogie. Jak widać, do tej pory nie ma na niego żadnego pomysłu, a właśnie tutaj może zostać zaoszczędzone najwięcej pieniędzy.