W mieście Sosnowiec trwają prace związane z odnawianiem murawy na obiekcie sportowym ArcelorMittal Park. Wskazuje się, że stan trawnika na stadionie został negatywnie zdeterminowany przez zaistniałą infekcję bakteryjno-grzybiczą.
Od początku sezonu rozgrywek, wspólnota Sosnowca borykała się z problemem niskiej jakości murawy na miejscowym stadionie, ArcelorMittal Park. Do najgłośniejszych opinii krytycznych doszło po spotkaniach Rakowa Częstochowa, które miały miejsce w ramach Ligi Europy.
Zawodnicy piłki nożnej coraz częściej wyrażali swoje niezadowolenie z powodu licznych ubytków i przetarć na murawie, a także niebezpiecznej śliskości nawierzchni niezależnie od typu obuwia sportowego, jakie założyli. Po pewnym czasie ujawniło się jednak, iż źródłem problemów nie jest sama eksploatacja trawy ale infekcja bakteryjno-grzybicza.
Podczas rozwoju grzybów dochodzi do wydzielania toksyn do gleby, co skutkuje niedoborem składników odżywczych dla trawy pochodzących z ziemi. W rezultacie, trawa rośnie w osłabionej formie, co prowadzi do łatwiejszego powstawania ubytków. Zaawansowana faza tej choroby objawia się poprzez wystąpienie tzw. czarcich kręgów, które są dużymi obszarami bez trawy.