Nieoczekiwane uderzenie pioruna w zabytkowy dworek Wrzosków

Niezapowiedziane burze, które 17 sierpnia nawiedziły wiele miejsc w kraju, nie ominęły także sosnowieckiego Zagórza. Prawdopodobnie to właśnie podczas jednej z nich doszło do uderzenia pioruna w Dworek Wrzosków – zabytkową budowlę, która na szczęście uniknęła poważnych uszkodzeń i nie odnotowano żadnych ofiar.

Kiedy o godzinie 13.41 straż pożarna została zaalarmowana o sytuacji, natychmiast ruszyła na miejsce. Mimo że zarówno dach jak i poddasze budynku były już płonące, dzięki błyskawicznej interwencji strażaków, pożar został opanowany zaledwie godzinę później.

– Nasze przypuszczenia wskazują na to, że przyczyną pożaru mogło być uderzenie pioruna – relacjonuje mł. brygadier Tomasz Dejnak, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu.

Warto wspomnieć, że Dworek Wrzosków, położony przy ulicy Popiełuszki 30 w Sosnowcu, jest obiektem o niezwykle bogatej historii. Zawiera on na swoim terenie między innymi kamień upamiętniający remont przeprowadzony w 1876 roku, jednak sam budynek jest dużo starszy. Wspomina się również, że rok przed tym remontem urodził się tutaj Adam Wrzosek – znana postać polskiej medycyny. Podczas I wojny światowej jednostka Legionów Polskich miała tutaj swoją kwaterę główną a według niektórych źródeł, gościł tutaj nawet Józef Piłsudski.