Nowa ustawa dotycząca sosnowieckich ogródków działkowych

Od czerwca miejscowe Rodzinne Ogrody Działkowe położone na terenie miasta mogą ubiegać się o dotację w wysokości do 50 procent wydatków na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodów. Miasto przeznaczyło na ten cel 500 tys. zł. W Sosnowcu na terenie 19 ogrodów działkowych znajduje się ponad 5,5 tys. działek ogrodowych. Właściciele tych ogrodów są członkami 12 stowarzyszeń i Polskiego Związku Działkowców. Co roku blisko 20 tysięcy mieszkańców miasta korzysta z ciszy i spokoju tych ogrodów. W czasie pandemii ogródki działkowe przeżyły odrodzenie, gdyż była to jedna z niewielu dozwolonych form rekreacji na świeżym powietrzu.

Rada Miasta wkrótce będzie głosować nad uchwałą, która udzieli pomocy pieniężnej rodzinnym ogrodom działkowym. Będzie ona realizowana poprzez jednorazową dotację, która pokryje do połowy kosztów wyposażenia i innych środków przeznaczonych na wspólną infrastrukturę ogrodu. W sumie miasto przyznaje na ten cel około pół miliona złotych.

Termin składania wniosków do programu dopłat upływa w czerwcu, ale to nie jedyna pomoc finansowa dostępna dla działkowców. Od 1 lutego mogą oni również ubiegać się o dotację z urzędu wojewódzkiego, która jest podobna do programu miejskiego. W tym roku województwo śląskie przeznaczyło na ten program do 1,5 mln złotych.