Nowe Egzotarium w Sosnowcu: otwarcie 2 grudnia

Renowacja sosnowieckiego Egzotarium, która rozpoczęła się w 2020 roku, przyniosła nową jakość miejsca. Ten wcześniej istniejący od 1956 roku obiekt został całkowicie zniszczony i zastąpiony przez Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium. W miejscu, które po odbiorach budowlanych nabrało więcej zieleni, teraz swoje miejsce znajdują zwierzęta – jak informuje Marlena Siwiec, osoba odpowiedzialna za Egzotarium.

Oprócz tego nowy obiekt zapewnia okazję do obcowania z egzotycznymi gatunkami zwierząt – jak podkreśla Monika Macha, opiekująca się zwierzętami. Oficjalne otwarcie Egzotarium w Sosnowcu jest zaplanowane na 2 grudnia i to tam zgromadzeni będą mogli podziwiać różnorodność roślin i zwierząt z różnych stref klimatycznych.

Ceny biletów do nowego obiektu nie zostały jeszcze ustalone przez władze miasta Sosnowiec. Szacuje się, że informacje na ten temat zostaną udostępnione publiczności w połowie listopada.

Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł nieco mniej niż 70 milionów złotych. Jednak projekt ten otrzymał wsparcie finansowe od Gminy Sosnowiec w wysokości około 15 milionów złotych, które zostały przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa śląskiego na lata 2014-2020, działanie 5.4.3 – ochrona różnorodności biologicznej. Projekt przeprowadziły firmy Mostostal Zabrze-Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa oraz Maximus ZBH.