Od momentu uruchomienia nowych linii tramwajowych numer 14 i 16, które łączą Miasteczko Wilanów z centrum Warszawy, Bielanami i Ochotą, skorzystały z nich już ponad milion osób. W dniu 15 listopada, na pokładzie tramwaju linii 16 (brygada druga, numer taborowy 4282, kierujący do Miasteczka Wilanów) witał swojego milionowego pasażera. Była to czwarta osoba z dwudziestu, które weszły na pokład o godzinie 9:30 na przystanku Metro Świętokrzyska.
Dokładność tych informacji jest możliwa dzięki danym gromadzonym przez Zarząd Transportu Miejskiego za pośrednictwem systemów zliczających pasażerów w środkach komunikacji miejskiej.
Początek działania nowych linii, numer 14 i 16, nastąpił 29 października na świeżo wybudowanej trasie do Wilanowa. Od samego startu cieszyły się one dużym zainteresowaniem mieszkańców stolicy, a pierwszego dnia z transportu tramwajowego skorzystało blisko 75 tysięcy osób. Popularność ta nie była jedynie efektem nowości – w niektóre dni liczba pasażerów przekraczała nawet tę z dnia inauguracji. Aktualny rekord to 77 811 osób, który padł 14 listopada.
W porównaniu do tego, linia tramwajowa numer 17, będąca najdłuższą trasą w Warszawie (o długości 23,4 km i 49 przystankach), codziennie korzysta z niej od 100 do 110 tysięcy osób.
Od momentu inauguracji nowych linii, prawie połowa, czyli ponad 407 tysięcy pasażerów, podróżowało na odcinku „wilanowskim” nowej trasy (przystanki Miasteczko Wilanów – Goworka). Najczęściej wybieranymi przystankami są te na „wilanowskim” odcinku. Z dziesięciu najchętniej wybieranych przystanków, siedem znajduje się na tym odcinku.
Linia tramwajowa numer 16 cieszy się większym zainteresowaniem wśród pasażerów niż linia 14 – korzysta z niej około 75 procent wszystkich użytkowników obydwu nowych linii. Do 14 listopada, skorzystało z niej ponad 737 tysięcy osób (w tym na nowym odcinku prawie 300 tysięcy) a z „czternastki” ponad 247 tysięcy (w tym na nowym odcinku ponad 115 tysięcy).
Najwięcej osób korzysta z komunikacji miejskiej w godzinach popołudniowego szczytu, między 16:00 a 17:00 – to około 10 procent wszystkich podróżnych. W godzinach szczytu porannego jest to około 7 procent. Częstsze korzystanie z odcinka „wilanowskiego” w obydwu szczytach sugeruje, że ta trasa jest popularna nie tylko dla osób podróżujących do pracy czy szkoły, ale również dla osób odwiedzających znajomych.