Nowe zasady dla pielgrzymów

W 2020 nie odbyła się żadna pielgrzymka do miejsc kultu religijnego w Polsce. Z powodu zagrożenia, jakie spowodowała obecność wirusa Sars-Cov-2, wszystkie aktywności wymagające kontaktu z innymi ludźmi zostały zawieszone. Pielgrzymki ruszyły w tym roku, ale warto zapoznać się z ich zasadami. W tym roku pielgrzymowanie wygląda nieco inaczej.

Dwie osobne listy pielgrzymów

Chętni na pielgrzymkę z Będzina mogą zapisywać się do początku sierpnia. Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka zabierze ze sobą wszystkich chętnych, ale zapisy będą prowadzone na dwóch osobnych listach — dla zaszczepionych i niezaszczepionych. Jak przekonują organizatorzy wycieczki, nie ma to na celu dzielenia religijnej społeczności, a chęć jak najlepszego zorganizowania wycieczki. Obie grupy będą podróżowały razem, bez podziałów.

Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę zostanie zorganizowana w ścisłym reżimie sanitarnym. Organizatorzy zaznaczają, że udziału w pielgrzymce nie mogą wziąć osoby z objawami koronawirusa oraz takie, które w ciągu ostatnich 10 dni miały kontakt z osobą chorą na Covid-19. Dużo zależy więc od odpowiedzialności pielgrzymów. Biorąc pod uwagę niski przyrost nowych zachorowań, ryzyko wydaje się małe.

Nietypowe rozwiązanie na trasie

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę będzie w tym roku zmodyfikowana ze względu na problemy z noclegiem. Pielgrzymi będą zawracani z tras autokarem na miejsce noclegu, a następnego dnia odwożeni do punktu, w którym skończyli pieszą wędrówkę poprzedniego dnia. Takie rozwiązanie było konieczne ze względu na brak miejsc noclegowych na zaplanowanej trasie.

Jasna Góra, która jest celem pielgrzymki, to znane w Polsce miejsce kultu religijnego chrześcijan, znane również na świecie. Klasztor na Jasnej Górze słynie ze swojej mocy uzdrawiania, dzięki obecności wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Według historii za pośrednictwem tego obrazu sama Matka Boża dokonuje uzdrowień. Liczne przypadki uzdrowień na przestrzeni wieków starano się również udokumentować. Ze względu na piękno i niesamowite właściwości, Jasna Góra jest niezwykle popularnym miejscem.