Ponad tysiąc nowych drzew w Sosnowcu: efekt podpisanej umowy między miastem a krakowską firmą

Rezultatem niedawno zawartej przez miasto Sosnowiec kontraktu na świeże nasadzenia, jest oczekiwany przyrost 1000 drzew w przeciągu niewiele ponad miesiąca. Planowane jest także posadzenie wielu tysięcy krzewów, które dodadzą zieleni miejskiemu krajobrazowi.

Zapowiedziano, że większość z nowych nasadzeń będzie drzewami liściastymi – na terenie miasta ma pojawić się ich aż 950. Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, poinformował o zastosowaniu nowego dla miasta systemu podziemnego kotwienia drzew. Jest to metoda wprowadzenia do gruntu specjalnych kotew stabilizujących drzewo bez konieczności używania tradycyjnych palików otaczających siewkę. System ten zostanie zastosowany przede wszystkim na terenie Egzotarium, gdzie będą rosły różne odmiany klonu, brzozy i graby.

Lokalizacje planowanych nasadzeń są rozproszone po całym mieście. Będzie można zaobserwować je, między innymi, w Zagórzu w rejonie ulic Lubelskiej, Białostockiej, Koszalińskiej, Dworskiej i Gwiezdnej. Nowa zieleń zagości również na ulicach Wojska Polskiego, Mokrej, Dietla, Jodłowej, Sikorskiego, Rybnej, Będzińskiej i Powstańców oraz na terenie Rybaczówki. Miasto będzie obfitować w buki, brzozy, klony i różnorodne odmiany wiśni.

W ramach nowych nasadzeń, przewidziane jest posadzenie kilkudziesięciu drzew iglastych – sosny czarnej. Zapisy kontraktu zobowiązują do sadzenia drzew o obwodzie co najmniej 14 cm na wysokości jednego metra. Dodatkowo, zieleń Sosnowca zostanie wzbogacona o prawie 3 tysiące różnych krzewów.

Odpowiedzialność za te nasadzenia spoczywa na firmie Markflor z Krakowa. Firma ta ma czas na wykonanie prac do grudnia tego roku. Łączny koszt wszystkich prac wynosi 1,4 mln zł. Firma zobowiązała się także do pielęgnacji drzew przez trzy lata od dnia ich posadzenia.