Poruszające historie z przeszłości: wycieczka po terenach dawnego getta w Sosnowcu

Dnia 23 września, o godzinie 10:00, ma miejsce spotkanie z historią. Zbiórka zainteresowanych odbędzie się przy pomniku braci Kożuchów, który jest usytuowany na ulicy Ujejskiego w Środuli. Celem wydarzenia jest zwiedzanie obszarów, które były niegdyś terenem getta. W okresie od listopada do marca roku 1943, w tym miejscu gromadzono Żydów z różnych regionów Zagłębia.

Poznaj wzruszające losy sosnowieckich Żydów, którzy doświadczyli niewyobrażalnego cierpienia podczas II wojny światowej. Wycieczkę pieszą będzie prowadził Tomasz Grząślewicz, zasłużony badacz historii regionu i jeden z założycieli inicjatywy I Like Zagłębie. Te unikalne wydarzenie to doskonała szansa na poszerzenie wiedzy o dziejach miasta oraz jego obywateli, których spokojne życie zostało brutalnie zakłócone.

Ta historyczna wędrówka jest jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie pt. „Sosnowieccy Żydzi – historia przerwana. W 80. rocznicę likwidacji sosnowieckiego getta”. Ekspozycję można podziwiać w Pałacu Schoena Muzeum, położonym przy ulicy Chemicznej 12 w Sosnowcu, aż do 1 października.