Pozbądź się kopciucha i zarób nawet kilkadziesiąt tysięcy!

O tym, jak ważna jest ekologia i dbałość o czyste powietrze uczą się już dzieci w podstawówce. Nie brakuje ciągle jednak osób, które nie pozbyły się szkodliwych źródeł ciepła, a przecież szkodzą one również zdrowiu właścicieli. W naszym mieście jednak jest możliwość skorzystania z atrakcyjnego programu i wymianie szkodliwego pieca w ramach refundacji. 

Stop Smog

W skład akcji Czyste Powietrze wchodzi kilka programów, jednym z nich jest Stop Smog. Właściciele oraz współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą liczyć na wsparcie ze strony NFOŚiGW. W ramach środków można wymienić lub usunąć szkodliwe źródło ciepła i zastąpić je rozwiązaniem bardziej ekologicznym, np. ogrzewaniem gazowym, czy pompą ciepła. Wymagane jest zaledwie pięć procent wkładu własnego, a otrzymać można nawet pięćdziesiąt trzy tysiące złotych finansowania. W ramach Czystego Powietrza prowadzone są poza Stop Smog takie programy, jak: ulga termomodernizacyjna, w ramach które mogą sobie Państwo odliczyć w rocznym zeznaniu ulgę od podatku termomodernizacyjnego, oraz dofinansowanie paneli fotowoltaicznych, solarów, czy pomp ciepła. 

Czyste Powietrze w Sosnowcu

W ramach akcji Czyste Powietrze można jeszcze zamontować panele fotowoltaiczne lub łączone źródła energetyczne. Więcej informacji na temat innych programów znajdziemy na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tymczasem chcąc dowiedzieć się więcej o programie Stop Smog, zapraszamy w każdy poniedziałek do budynku Urzędu Miejskiego, Zwycięstwa 20. Wewnątrz znajduje się stacjonarny punkt informacyjny Stop Smog, gdzie otrzymacie Państwo wszelkie ważne informacje odnośnie zgłoszenia się do programu i wymiany tzw. kopciucha. W razie wszelkich wątpliwości pracownicy również udzielą potrzebnych informacji i przeprowadzą przez proces wymiany pieca. Warto ją rozważyć, ponieważ jakość powietrza w województwie śląskim, a zwłaszcza w naszym mieście pozostawia wiele do życzenia. Jednym z winowajców są właśnie przestarzałe, niebezpieczne źródła ciepła.