Przystanek Otwartej Kultury Kazimierz zaprasza na trzecią edycję Spring PROG Festival 2024

Kazimierski Przystanek Otwartej Kultury ogłasza datę kolejnej, trzeciej już edycji Spring PROG Festival. Święto rocka progresywnego, kierowane do miłośników twórczości takich zespołów jak King Crimson, Pink Floyd, Yes i Marillion, odbędzie się 20 kwietnia o godzinie 17:00. W roli przewodników po świecie tego gatunku muzyki wystąpią zespoły Here on Earth, ProAge, Alhena oraz Millenium.

Jednym z uczestników festiwalu jest zespół Here on Earth, który swoją działalność rozpoczął w 2014 roku. Tworzą oni muzykę na styku rocka alternatywnego i progresywnego, znaną ze swoich melodyjnych linii wokalnych i gitarowych riffów oraz przestrzennych brzmień klawiszy. W dorobku muzycznym grupy znajdują się trzy albumy: .In.Ellipsis. (2016), Thallium (2018) oraz Nic nam się nie należy (2022), które zdobyły szereg pozytywnych recenzji w polskich i zagranicznych mediach, takich jak Teraz Rock, Top Guitar, Eclipssed czy Fireworks.

Kolejnym wykonawcą będzie ProAge, zespół istniejący od 2008 roku, posiadający na swoim koncie cztery albumy długogrające, które zdobyły uznanie fanów i krytyki. Oprócz tego grupa może poszczycić się licznymi nagrodami, między innymi tytułem zespołu roku 2021 przyznanym przez SIN “Progres” w 1. Plebiscycie im. Piotra “Grudnia” Grudzińskiego. Wokalista i klawiszowiec zespołu otrzymali również indywidualne wyróżnienia. ProAge znalazł się także na 6 i 11 miejscu w plebiscytach płyta roku 2022 za album “4.wymiar” w Mały Leksykon Wielkich Zespołów (Polska) oraz Radio Rockserwis FM (świat).

Bydgoska Alhena, która powstała w 2010 roku, to kolejny uczestnik festiwalu. Muzyka tego zespołu to unikalna kombinacja rocka i metalu progresywnego z wpływami art rocka i akcentami metalu symfonicznego. Magazyn Metal Hammer opisuje ich twórczość jako nowoczesny prog rock, zahaczający o rejony typowe dla Dream Theater. Alhena wydała dotychczas minialbum “Alhena” (2011) oraz płytę “Breaking the Silence… …by Scream” (2019). Grupa została także zaproszona do współtworzenia kilku albumów kompilacyjnych, wydanych w kraju i za granicą. Aktualnie zespół pracuje nad swoim kolejnym krążkiem długogrającym.

Na festiwalu wystąpi również krakowski zespół Millenium, założony w 1999 roku przez wielkiego entuzjastę rocka progresywnego – Ryszarda Kramarskiego, muzyka, producenta, autora tekstu i muzyki oraz szefa niezależnego wydawnictwa muzycznego oraz studia nagrań Lynx Music. Millenium jest stale obecne na czołowych miejscach światowych list rocka progresywnego. Ich muzyka jest często porównywana do twórczości takich zespołów jak Pink Floyd, The Alan Parsons Project i Marillion, Pendragon, IQ czy Arena, jednak grupa posiada swoje unikalne i rozpoznawalne brzmienie.