SmogoBus wyruszył na ulice Sosnowca

SmogoBus wciąż kursuje po ulicach Sosnowca. W ubiegły piątek, 19 marca, akcję prowadzono na Ostrowach Górniczych. Autobusem jeździli urzędnicy udzielający porad z zakresu dofinansowań wymiany pieców, warunków ich przyznania oraz poprawnego wypełnienia wniosków. Wizyta na Starym Sosnowcu została wsparta przez pracowników Tauron Ciepło.

Urzędnicy angażują się w redukowanie smogu w Sosnowcu

Projekt o nazwie SmogoBus wystartował na początku marca tego roku. Jest to ekologiczna inicjatywa, w ramach której po ulicach Sosnowca jeździ specjalny, hybrydowy autobus. Pojazdem podróżują urzędnicy, których zadaniem jest zachęcić mieszkańców, aby wymienili swoje piece na ogrzewanie zgodne ze standardami ekologicznymi. Akcja rozpoczęła się od wydania 10 tysięcy specjalnych pakietów informacyjnych dotyczących programów dofinansowania programów wymiany pieca. Zostały one rozprowadzone wśród lokatorów domów jednorodzinnych na terenie Sosnowca. Następnie wypuszczono w trasę SmogoBus, który każdego piątku pojawia się w innych dzielnicach miasta. Głównym celem projektu jest walka ze smogiem, generowanym w znacznym stopniu przez domy jednorodzinne. Dlatego jest on skierowany przede wszystkim ich lokatorów.

Mieszkańcy Sosnowca mogą skorzystać z jednej z trzech opcji

W piątek 19 marca SmogoBus odwiedził już trzecią dzielnicę miasta, tym razem Ostrowy Górnicze. Dzięki akcji udało się już zawrzeć pierwsze umowy z mieszkańcami. Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca, podkreśla, że mieszkańcy Sosnowca mają do wyboru, aż trzy programy ukierunkowane na zredukowanie smogu. Pierwszym z nich jest program „Stop Smog”, dedykowany najuboższym mieszkańcom. Daje on możliwość uzyskania nawet do 53 tys. złotych na wymianę pieca lub docieplenie budynku, przy pięciu procentowym wkładzie własnym. Drugim jest miejski program dofinansowujący wymianę pieca, z którego można pozyskać wsparcie do 8 tys. złotych, a trzecim inicjatywa „Czyste powietrze”. Podczas piątkowej trasy, urzędnikom towarzyszyli pracownicy firmy Tauron Ciepło sp. z o.o.