Sosnowiec na nowo odkrywa egzotykę: Centrum Edukacji Ekologicznej

Znany jako Egzotarium, nowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu to nowość, która przyciąga wzrok. Wyróżniając się swoją nowoczesną szklaną strukturą, jest to czołowy przykład architektury XXI wieku. Ten obiekt zastąpił oryginalne Egzotarium, które zostało wybudowane w latach 50-tych ubiegłego wieku. Całość projektu powstała dzięki staraniom ekipy architektonicznej z biura R’House, współpracujących z grupą specjalistów. Czy jesteś ciekaw, co można zobaczyć w tym nowoczesnym Egzotarium?

Wrocławscy architekci z biura R’House stworzyli projekt tego innowacyjnego obiektu, a ich pomysłowość i kreatywność były naprawdę imponujące. Budowa tego unikalnego Egzotarium w Sosnowcu rozpoczęła się trzy lata temu.

Na obszarze pięciu tysięcy metrów kwadratowych zgromadzono niesamowitą różnorodność egzotycznej flory, takiej jak palmy, kaktusy, fikusy, storczyki oraz wiele innych roślin. W podziemnych częściach obiektu umieszczono terraria, akwaterraria i akwaria, które zamieszkują ryby, gadzi i płazy z różnych stron globu.

Ponadto, w holu gości przywita ogromna „zielona ściana” o wymiarach trzy na trzynaście metrów. Najbardziej jednak uderzające jest to, że głównymi atrakcjami nie będą rośliny, ale formikarium – specjalne terrarium dla mrówek. Stojąc przy szklanej ścianie obiektu, każdy będzie mógł obserwować fascynujące życie kolonii mrówek.

Projekt ten został stworzony we współpracy z inwestorem, w tym z osobami odpowiedzialnymi za utrzymanie istniejącej kolekcji zwierząt i roślin. Zaprojektowana do prezentacji w nowym obiekcie kolekcja zwierząt jest niezwykle różnorodna. Całkowity koszt budowy Egzotarium wyniósł około 70 milionów złotych.